Pesymiści unikają stomatologów
PAULA • dawno temuNajnowsze badania udowadniają, że osoby negatywnie nastawione do życia częściej unikają wizyty u dentysty niż reszta ludzi. W trakcie przeprowadzonych badań, okazało się, że zęby pesymistów są w dużo gorszej kondycjiw porównaniu z optymistami.
Częściej także nie mająpełnego uzębienia. Wnioski te wysunięto, na podstawie analizy danych, pochodzących od 1037 zdrowych osób. Eksperci z Univesity of Otago w Nowej Zelandii odkryli, że jedna czwarta badanych osób może być sklasyfikowana jako ludzie, mający negatywny stosunek do życia, co bardzo często wiązało się także z silną niechęcią wobec wizyty u dentysty.
Niechęć ta była tak silna, że unikali oni stomatologówdo momentu, gdy ból stawał się na tyle poważny, że dalsze odkładanie leczenia stawało się niemożliwe. W rezultacie, u osób tych próchnica zębów była znacznie większa niż u tych, którzy mieli zdrowy stosunek do stomatologów. Statystyki wykazały, że zęby pesymistów były aż w dwa razy gorszej kondycji niż reszty osób — liczba ubytków, plomb i brakujących zębów wynosiła średnio 22.
Jak wykazały badania, nie tylko borowanie zębów wprawiało pesymistóww stan przerażenia. – To typ ludzi, którzy widzą zawsze szklankę do połowy pustą, dlatego boją się również i innych rzeczy, choćby nawet wysokości. Niechęć do stomatologów wynikała u nich także, ze złych doświadczeń z przeszłości – strach był na tyle silny, że nie udawali się do dentysty do momentu, gdy kondycja ich zębów nie stawała się fatalna – mówi prof. Murray Thomson, główny koordynator przeprowadzonych badań. –Czekając do ostatniej chwili, sami skazywali siebie na większy ból, ponieważ często ich uzębienie wymagało bolesnego leczenia – kanałowego bądź po prostu chirurgicznego usunięcia zęba. To tylko jeszcze bardziej utwierdzało ich w niechęci do stomatologów– twierdzi prof. Thomson.
Dzięki tym badaniom, można lepiej zrozumieć, dlaczego ludzie unikają dentystów – przeważnie wynika to po prostu z ich charakteru. Trzeba jednak mieć na uwadze, że im dłużej unikamy wizyty u stomatologa, tym nasze późniejsze leczenie będzie bardziej bolesne.
Źródło: abcZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze