Jak znaleźć pracę?
PAULA • dawno temuCzasy są trudne, zwolnienia są powszechne, a firmy nie zalewają rynku pracy ofertami zatrudnienia, w szczególności jeśli chodzi o świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych.Co zatem zrobić w sytuacji, gdy ilość niezapłaconych rachunków stale rośnie, a pracy nie widać?Bez obawy, nie wszystko jest stracone, można bowiem wiele zrobić…
1. Niech każdy wie, że szukasz pracy, powiedz o tym przyjaciołom, znajomym, swoim nauczycielom itp. Poinformuj, że nie boisz się pracy i możesz robić wszystko. Wiele razy praca dorywcza, która była wykonywana dobrze i sumiennie doprowadziła do stałego i lepszego zatrudnienia.
2. Stale przeszukuj oferty pracy. Siedzenie przed telewizorem nigdzie cię nie doprowadzi. Nie czekaj, aż praca sama zapuka ci do drzwi… Bądź czujny, zaglądaj regularnie na portale z ofertami zatrudnienia, czytaj tablice ogłoszeń, słuchaj komunikatów radiowych i nie przegap okazji…
3. Zaniż trochę swoje oczekiwania. Wielu absolwentów ma wielkie wizje co do tego, co chcieliby w życiu robić, oraz tego, czego nie chcą. Fakt jest taki, iż rynek pracy jest ograniczony, a potencjalny pracodawca może przebierać w tysiącach aplikacji nadesłanych od osób z doświadczeniem zawodowym. Bądź przygotowany na to, że nie dostaniesz wymarzonej pracy od razu i że będziesz musiał sumiennie wykonywać swoje obowiązki, by stopniowo piąć się w górę po szczeblach kariery. Nie miej wygórowanych oczekiwań finansowych – nierealne wymagania mogą zaprzepaścić twoją szansę na etat.
4. Wybierz konkretną dziedzinę, która cię interesuje. Jeśli chcesz pracować w handlu, podejmij każdą lepszą pracę w tej dziedzinie i awansuj. Jeśli oznacza to pracę jako zwykły sprzedawca w sklepie, potraktuj to jako konieczne doświadczenie zawodowe. Nie pozwól jednak na to, byś utknął na stanowisku bez perspektyw w obszarze, który cię zupełnie nie interesuje! Taka praca jest dobra na krótką metę, gdy potrzebujesz gotówki, by opłacić rachunki…
5. Zaproponuj swoje usługi i pomoc za darmo. Ta sztuczka od dawna działa. Wybierz firmę, w której bardzo byś chciał zostać zatrudniony, umów się na rozmowę z szefem czy działem HR, i zaproponuj, że będziesz dla nich pracować bez wynagrodzenia przez okres trzech miesięcy. Bądź niezastąpiony, zawsze osiągalny i gotowy do pracy. Jeśli zwolni się jakieś stanowisko, szanse na to, że to ty je dostaniesz, są duże.
6. Zaktualizuj swoje CV. Niech twój życiorys będzie zawsze aktualny. Jeśli pojawi się nagle atrakcyjna oferta, nie napiszesz dobrego CV w półgodziny, a czas potrzebny na jego skonstruowanie może kosztować cię pracę.
7. Uzyskaj umiejętności przydatne i potrzebne na rynku pracy. Jeśli ich nie masz, naucz się ich – pójdź na kurs czy szkolenie, w końcu ile jest ofert pracy dla ludzi po antropologii czy socjologii?
8. Załóż własną działalność gospodarczą. Zamiast czekać na pojawienie się oferty pracy, która by cię satysfakcjonowała stwórz własne stanowisko pracy. Zastanów się czego potrzebują mieszkańcy twojego otoczenia, społeczności – może to być myjnia samochodowa po usługi opiekunki dla dzieci czy korepetycje.
9. Pracuj i wykonuj swoje obowiązki sumiennie i jak najlepiej potrafisz. Staraj się i entuzjastycznie podchodź do swojej pracy, bez względu na to, jak by ona nie była. Wcześniej czy później ktoś to dostrzeże.
10. Bądź przyjazny, miły i skory do pracy, pamiętaj także o schludnym wyglądzie. Jeśli idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, wyjmij kolczyk z języka, ubierz i uczesz się odpowiednio. Potencjalny pracodawca nie jest ci nic winien. Nie narzekaj, bo nikt nie chce pracować ze zrzędą.
Źródło: abcZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze