Jak uniknąć powikłań po śwince?
PATRYCJA • dawno temuŚwinka to klasyczna choroba wieku dziecięcego. Choć jej objawy bywają nieznośne, to przebycie świnki w dzieciństwie daje odporność na całe życie. Chyba, że nie zostanie dokładnie wyleczona. W razie jakichkolwiek komplikacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Jak w domowym zaciszu walczyć z chorobą i uniknąć powikłań?
Objawy świnki
Jeśli zauważyłaś u twojego dziecka opuchnięte ślinianki przyuszne, a na dodatek maluszek narzeka na brak sił i obolałe ciało prawdopodobnie ma świnkę. Może pojawić się także ból głowy i wysoka gorączka. Skonsultuj się z lekarzem co do metod leczenia. Poniższe podpowiedzi to jedynie uzupełnienie terapii.
Leczenie ciepłem
Najważniejsze, aby świnkę wygrzać. Dlatego niech chore dziecko przez najbliższy tydzień nie wychodzi z łóżka. Po 8–10 dniach opuchlizna i gorączka powinny zniknąć bez śladu. Nie pozwalaj malcowi opuszczać łóżka nawet, jeśli gorączka nie wystąpiła. Ogrzewaj dziecko termoforem lub poduszką elektryczną.
Płukanka z szałwii
Łyżeczkę suszonej szałwii zalej szklanką wrzątku i czymś przykryj. Gdy napar będzie letni podaj go dziecku do płukania ust i gardła. Najpierw należy płukać usta przez 2 minuty a następnie przez kolejną minutę gardło. Dzięki powtarzaniu tego zabiegu w ciągu dnia zmniejszy się ból odczuwany podczas przełykania.
Powikłania
Niewyleczona świnka może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. Do głównych powikłań po śwince zaliczane są:
- świnkowe zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych,
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie płuc,
- zapalenie jąder u chłopców,
- zapalenie gruczołów sutkowych,
- zapalenie nerek,
- zapalenie wątroby,
- zapalenie mięśnia sercowego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze