Jak zwalczyć nadciśnienie?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuCo trzeci Polak ma kłopoty z nadciśnieniem. Najczęściej problemy te bagatelizuje lub nie zdaje sobie z nich sprawy, bo nie mierzy ciśnienia krwi. Z badań wynika, że ponad połowa chorych z nadciśnieniem nie wie o nim, gdyż nie występują żadne objawy. Tymczasem nadciśnienie prowadzi do nieodwracalnych zmian w układzie krążenia, uszkodzeń narządów wewnętrznych. Warto pomyśleć o zmianie stylu życia, który jest skutecznym sposobem leczenia nadciśnienia.
Co trzeci Polak ma kłopoty z nadciśnieniem. Najczęściej problemy te bagatelizuje lub nie zdaje sobie z nich sprawy, bo nie mierzy ciśnienia krwi. Z badań wynika, że ponad połowa chorych z nadciśnieniem nie wie o nim, gdyż nie występują żadne objawy. Tymczasem nadciśnienie prowadzi do nieodwracalnych zmian w układzie krążenia, uszkodzeń narządów wewnętrznych. Warto pomyśleć o zmianie stylu życia, który oprócz zażywania leków jest skutecznym sposobem leczenia nadciśnienia.
Problem nadciśnienia tętniczego jest bardzo poważny, a wraz z wiekiem coraz bardziej niebezpieczny. Nie znaczy to, że dotyczy tylko osób starszych, może zagrażać także dzieciom.
Objawy:
często bezobjawowe,zmęczenie, sapanie podczas wysiłku fizycznego,ból głowy, zawroty głowy,dzwonienie w uszach.
Przyczyny:
często nie ma szczególnych przyczyn,wiek powyżej 50. roku życia,płeć — bardziej narażeni są mężczyźni,nadwaga,stres,choroby np. insulinozależna cukrzyca,czynniki genetyczne,palenie papierosów,spożywanie alkoholu,połączenie palenia z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, tłustą, bogatą w sól dietą.
Co należy zrobić, aby obniżyć ciśnienie krwi?
pozbądź się zbędnych kilogramów. Nie można jednak stosować drastycznych diet, gdyż one nie tylko wyniszczają organizm, ale też są mało skuteczne ze względu na efekt jo-jo. Zmniejszenie masy ciała o 5–10% może spowodować spadek ciśnienia o kilkanaście mm Hg.zadbaj o właściwą dietę, bogatą w warzywa i owoce (figi, awokado, kiwi, pomarańcze — bogate w potas) oraz produkty pełnoziarniste i beztłuszczowy nabiał. Unikać należy spożywania słodyczy, czerwonego mięsa i przetworzonej żywności. Warto też ograniczyć solenie pokarmów oraz kupowanie produktów o niskiej zawartości soli. Należy uważać na ukrytą sól w chipsach, wędlinach, konserwach i hamburgerach,zrezygnuj z palenia papierosów i picia alkoholu. Już po 10 sekundach od zaciągnięcia się dymem papierosowym nikotyna trafia do mózgu, powoduje to wzrost ciśnienia, szybsze bicie serca i przyspieszone oddychanie. Częste spożywanie alkoholu w większych ilościach również przyczynia się do wzrostu ciśnienia. Nie jest groźne jednak okazyjne wypicia kieliszka czy dwóch wina. zadbaj o swoją kondycję fizyczną, gdyż wykonywanie ćwiczeń kilka razy w tygodniu przez godzinę może obniżyć ciśnienie o 4–9 mm Hg.unikaj stresujących sytuacji. Pomogą ci w tym różne techniki relaksacyjne np. joga. Ważna jest także umiejętność prawidłowego oddychania — szeroko, klatką piersiową lub brzuchem w tempie wdech- przerwa- wydech- przerwa.zapewnij swojemu organizmowi odpowiednią ilość snu.
Zagrożenia:
osłabienie serca,ryzyko miażdżycy,niewydolność nerek,udar mózgu (paraliż, kłopoty z mówieniem, zmniejszenie sprawności intelektualnej).
Osoby zmagające się z nadciśnieniem powinny kupić sobie ciśnieniomierz, aby regularnie kontrolować ciśnienie. W tym celu należy wybrać aparat dobrej jakości, by informował o dokładnym pomiarze. Ciśnienie powinno się mierzyć o stałej porze, a przed rozpoczęciem dobrze byłoby odpocząć, wyciszyć się. W miejscu pomiaru powinien panować spokój. Aby wynik był jak najbardziej miarodajny, ważne jest by na godzinę wcześniej nie pić alkoholu, kawy i nie palić papierosów oraz tuż przed sprawdzeniem wysokości ciśnienia opróżnić pęcherz. W trakcie nie powinno ruszać się ręką i rozmawiać. Odstęp pomiędzy pomiarami musi wynosić minimum minutę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze