Bóle korzonków
BEATKA • dawno temuŚpisz smacznie rano, nagle uświadamiasz sobie, że to jeszcze nie sobota, a dopiero piątek. Zrywasz się gwałtownie z łóżka, schylasz się po kapcie i to wszystko, co możesz zrobić. Ból korzonków, w okolicy krzyżowej, jest wyjątkowo silny. Najczęściej skutecznie uniemożliwia jakiekolwiek poruszanie. Przyczyną bólu korzonków jest wysunięcie dysku spomiędzy kręgów. Wysunięty dysk podrażnia nerwy i powoduje ból. Dodatkowy skurcz mięśni utrudnia, a nawet całkowicie uniemożliwia poruszanie się. Osoby cierpiące nie mogą niekiedy nawet udać się do lekarza.
Co to są korzonki?
Potoczne korzonki to pęczki włókien nerwowych, które wychodzą z rdzenia nerwowego i rozmieszczone są między konkretnymi kręgami. Korzonki występują parami: dwa po prawej stronie rdzenia i dwa po lewej stronie. Przez takie rozmieszczenie korzonków są one dość czułe na wszystkie problemy z kręgosłupem i elementami obok niego. Dlatego też ucisk na korzonki nerwowe wywołuje tak silny ból. Nerwobóle mogą być lokalizowane w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, w okolicy klatki piersiowej lub w okolicy szyi.
Bóle korzonków mogą mieć różne przyczyny. Jeżeli ból odczuwany jest w wyższych partiach kręgosłupa, być może pojawiła się rwa ramienna. Charakterystyczny ból promieniuje od szyi do barku i ręki. Ból jest najbardziej dokuczliwy nocą. Wówczas osoba chora może odczuwać dziwne mrowienie palców lub skurcze mięśni. Rwę ramienną najlepiej jest „rozruszać”.
Ból lokalizujący się w dolnym odcinku kręgosłupa może oznaczać wypadnięcie dysku, czyli rwę kulszową. Przy rwie kulszowej ból ma charakter napadowy i jest bardzo silny. Osoba chora nie może się normalnie poruszać.
Leczenie bólu korzonków
Bóle korzonków są tak silne, że chory zrobiłby wszystko, żeby się ich pozbyć. Pomocne może okazać się rozgrzanie bolącego miejsca. Można więc przykryć się czymś ciepłym lub posmarować się maścią rozgrzewającą. Dzięki temu nastąpi rozluźnienie mięśni. Ich ucisk na nerwy zmniejszy się. Alternatywą jest położenie się na twardym materacu. Nogi powinny być lekko uniesione. Nie wkładamy poduszki pod głowę. W tej pozycji nasz kręgosłup będzie odciążony. Osoby, które nie radzą sobie z bólem, mogą zażyć środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz rozkurczające mięśnie. Preparaty jedynie przeciwbólowe mogą zadziałać na krótko.
Jeżeli tylko ból korzonków przejdzie, należy udać się do lekarza. Każdy taki atak jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Zaniedbanie problemu jedynie zaostrzy chorobę. Kolejny napad korzonków może być bardziej bolesny i mieć poważniejsze konsekwencje. Bóle kręgosłupa, które sami diagnozujemy jako korzonki, nie muszą nimi być. Być może w kręgosłupie doszło do poważnych zmian chorobowych. Lekarz po przeprowadzeniu badań zleci odpowiednie leczenie. Zazwyczaj pacjenci muszą poddać się również fizykoterapii, gdyż konieczne jest wzmocnienie mięśni.
Najlepszym działaniem profilaktycznym jest zmiana trybu życia. Najczęstszą przyczyną osłabienia mięśni kręgosłupa i jego dolegliwości jest siedzący styl życia. Warto zacząć biegać i prowadzić aktywny wypoczynek. Pomocne są też spacery nordic walking.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze