Hiperwitaminoza – jak groźna dla zdrowia?
MARICRUZ • dawno temuHiperwitaminoza, czyli nadmiar witamin w organizmie, staje się coraz większym zagrożeniem z uwagi na popularność suplementów witaminowych. Choć dotyczy tylko witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jej konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Czym grozi nadmiar witamin?
Witamina A
Nadmiar witaminy A może wystąpić właściwie tylko wtedy, gdy spożywasz zbyt wiele witaminizowanych produktów spożywczych lub leków (także tranu). Objawami hiperwitaminozy w tym przypadku jest zaburzenie pracy nerek, a w konsekwencji także odwapnienie kości.
Witaminy z grupy B
B1: Objawiający się nadwrażliwością nerwową na różnego rodzaju bodźce nadmiar może być spowodowany jedynie podaniem witaminy w postaci leku.
B6: Podobnie jak w przypadku witaminy B1, hiperwitaminoza może wystąpić tylko wskutek podania zbyt dużej jej ilości w postaci leku (witaminę tę stosuje się w łagodzeniu objawów PMS oraz wymiotów). Jej objawami jest mrowienie, niepewny chód i piekące bóle rąk i nóg.
Kwas foliowy
Jego nadmiar zdarza się tylko podczas sztucznego podawania, nie jest on groźny. Objawia się rozdrażnieniem, bezsennością i dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi.
Witamina PP
Jeśli masz suchą, zaczerwienioną i swędzącą skórę, wypadają ci włosy, dokuczają wymioty i biegunka, być może cierpisz na hiperwitaminozę PP. Może ona pojawić się np. wskutek leczenia zaburzeń ukrwienia lub dużej zawartości substancji tłuszczowych we krwi, wynikające z podania leków zawierających kwas nikotynowy.
Witamina C
W przypadku nadmiaru tej witaminy występuje biegunka, zaburzenia trawienne, a czasem pojawiają się także kamienie nerkowe.
Witamina D
Objawami hiperwitaminozy jest tu brak apetytu, nudności, gorączka i biegunka. W cięższych przypadkach tworzą się kamienie nerkowe i zmiany kostne.
Witamina E
Jej nadmiar powoduje jedynie osłabienie, które mija z czasem – witamina jest bowiem w większości wydalana wraz z kałem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze