Lipodemia
OLGA CHOJNACKA • dawno temuLipodemia jest schorzeniem często występującym wśród kobiet. Prawdopodobnie w Europie cierpi na nią około 10% pań. Charakteryzuje się symetryczną kumulacją tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej obejmującą przeważnie nogi, rzadziej ramiona.
Gdy z niewielkiej postaci lipodemii, czyli cellulitu, rozwinie się lipodemia właściwa, pojawia się chroniczny ból. Stanu tego nie wolno zbagatelizować i jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza.
Objawy ułatwiające rozpoznanie lipodemii:
obrzęk nóg, ramion lub innych części ciała,obrzęk jest zawsze symetryczny,nogi kształtem przypominają słupy lub lejek, kostki i kolana przestają być widoczne,silne obrzęki występują na biodrach, po wewnętrznej stronie ud i stawów kolanowych,silny, stały ból,wrażliwość na dotyk,skłonność do krwiaków nawet przy niewielkich obrażeniach,w zaawansowanym stadium lipodemii skóra jest często zimna w dotyku i źle ukrwiona.
Ze względu na brak badań nieznane są przyczyny występowania lipodemii. Uznaje się jednak, że prawdopodobnie w większości wypadków decyduje genetyczne obciążenie, gdyż problem ten często dotyka zarówno matki, jak i córki. Mimo niewielkiej wiedzy na temat powodów powstawania lipodemii badaczom udało się ustalić, że decydujące znaczenie dla powstawania tego schorzenia mają zmiany w mikrokrążeniu, czyli ukrwienie najmniejszych naczyń krwionośnych, a zwłaszcza włosowatych. Przepuszczają one wodę, zatrzymują jednak białko i komórki. Po jakimś czasie naczynia kapilarne stają się nieszczelne. Brak odporności na urazy jest również przyczyną wielu krwiaków.
Rozwój lipodemii zauważalny jest w przypadku zmian hormonalnych oraz podczas przybierania masy ciała. Wyróżnia się trzy stadia rozwoju tego schorzenia. W pierwszym widoczne są przede wszystkim grube nogi, które są nieproporcjonalne do reszty sylwetki. Nie występuje jednak nadwaga. Skóra jest gładka, ale przy uszczypnięciu wydaje się być pofałdowana. Nie pojawia się ból, jednak podczas długiego siedzenia czy stania daje o sobie znać napięcie w nogach. Po całym dniu na podudziach widoczne są ślady odciśniętych pończoch.
Przejście do drugiego stadium dzieje się za sprawą przyrostu wagi. Skóra jest pofałdowana, grudki tłuszczu są wyczuwalne, a towarzyszą temu dolegliwości bólowe oraz wrażliwość na dotyk. W ostatnim etapie rozwoju choroby skóra jest twardsza i bardziej zgrubiała. Gołym okiem widoczne są fałdy i grudki, a na wewnętrznej stronie ud oraz na kolanach tworzą się fałdy tłuszczu. Najpóźniej w tym stadium występuje obrzęk limfatyczny. W ciągu dnia kobietom puchną stopy. Chociaż najczęściej obrzęki występują w nogach, to mogą dotyczyć też innych części ciała.
Lipodemia nie jest schorzeniem zagrażającym życiu, jednak nieleczona, zwłaszcza przed 35. rokiem życia niekorzystnie wpływa na stan pacjenta, który stale się pogarsza. W miarę upływu czasu dochodzi do stwardnienia tkanki i do limfodemii.
Aby lekarz mógł postawić właściwą diagnozę, wystarczy często wywiad dotyczący aktualnych oraz wcześniejszych dolegliwości oraz badanie ciała. Konieczne jest także wykluczenie chorób o podobnych objawach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze