Zalety peelingu chemicznego
ALICJA • dawno temuZadaniem peelingu chemicznego jest poprawa wyglądu skóry twarzy, szyi i rąk poprzez oczyszczenie i wygładzenie skóry oraz ujednolicenie jej kolorytu. Peeling chemiczny, znany również jako peeling medyczny lub chemabrazja, polega na kontrolowanym uszkodzeniu powierzchni skóry za pomocą odpowiednio dobranego kwasu. Złuszczanie naskórka pozwala usunąć przebarwienia skóry, drobne zmarszczki czy też blizny potrądzikowe. Zanim zdecydujesz się na chemiczny peeling przeczytaj o tym, jak przebiega zabieg kwasami, kiedy można, a kiedy nie należy go wykonywać, jaki peeling będzie najlepszy do twojego rodzaju cery.
Wskazania i przeciwwskazania do peelingu chemicznego
Ze względu na inwazyjność, peeling medyczny powinien każdorazowo wykonywać wykwalifikowany dermatolog. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu medycznego i wykonaniu badań dermatologicznych, lekarz decyduje o możliwości przeprowadzenia zabiegu kwasami oraz o głębokości złuszczenia naskórka.
Do zabiegu kwalifikują:
- zmiany barwnikowe skóry (piegi, ostuda, przebarwienia pozapalne, plamy starcze),
- zaburzenia łojotokowe skóry,
- płytkie zmarszczki powstałe na skutek oddziaływania promieni słonecznych na skórę oraz spowodowane upływem czasu,
- blizny (blizny po trądziku, blizny pourazowe)
- rozstępy skórne,
- trądzik zaskórnikowy i grudkowo-krostkowy.
Najlepiej zdecydować się na peeling w okresie jesienno-zimowym, kiedy promieniowanie słonecznie jest najsłabsze. Podrażniona skóra wymaga kilkudniowej rekonwalescencji i unikania ekspozycji na słońce. Co jeszcze wyklucza możliwość przeprowadzenia chemicznego oczyszczania twarzy?
Przeciwwskazania do peelingów chemicznych to:
- alergie skórne,
- ciąża i okres laktacji,
- stany zapalne skóry,
- uszkodzenia skóry,
- choroby autoimmunologiczne,
- opryszczka oraz ciężka postać trądziku,
- liczne znamiona melanocytowe o wypukłej nawierzchni,
- przebycie zabiegu chirurgicznego w obrębie twarzy,
- stan po krioterapii,
- przyjmowanie niektórych leków.
Rodzaje peelingów chemicznych
Jeśli peeling chemiczny dojdzie do skutku, lekarz dobiera odpowiedni kwas, który powoduje złuszczenie wierzchniej warstwy skóry na pożądanej głębokości. Na poziom złuszczanej warstwy wpływa również stężenie użytej substancji i czas jej aplikacji.
Ze względu na głębokość usuwanego naskórka, peelingi chemiczne dzieli się na:
- Peelingi powierzchniowe - polegające na złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka. Stosunkowo niewielkie złuszczanie powoduje peeling kwasem glikonowym o stężeniu 35% oraz peeling migdałowy i kwasem salicylowym.
- Peelingi średniogłębokie — działające w obrębie naskórka i wierzchniej warstwy skóry. Do ich przeprowadzenia wykorzystuje się peeling kwasami owocowymi o stężeniu 50–70% czy też peeling pirogronowy.
- Peelingi głębokie — docierają do głębszych warstw skóry. Jednym z najagresywniejszych peelingów jest zabieg fenolowy. Do peelingów głębokich zaliczany jest również Yellow Peel, który usuwa efekty starzenia się skóry oraz przywraca skórze witalność i zdrowy wygląd, wolny od przebarwień.
Im głębszy peeling, tym większe ryzyko skutków ubocznych i trwałego uszkodzenia skóry. Dlatego czasem lepiej poddać się kilku zabiegom powierzchniowego usuwania naskórka, niż nalegać na głębokie ścieranie skóry.
Przebieg peelingu chemicznego
Przygotowanie do zabiegu rozpoczyna się już na tydzień lub dwa przed wizytą w gabinecie dermatologicznym. Polega na stosowaniu specjalnych kremów, które sprawią, że abrazja będzie bardziej efektywna. Na tydzień przed peelingiem nie wolno stosować dermabrazji, depilacji, woskowania i stosowania środków drażniących skórę. Lekarz może poprosić o odstawienie niektórych leków na czas zabiegu.
Przed zabiegiem skóra zostaje oczyszczona z makijażu i tłuszczu. Na oczy nakładana jest opaska ochronna, a usta pokrywane warstwą wazeliny, która zapobiegnie ewentualnym podrażnieniom. Skóra jest schładzana, aby zminimalizować nieprzyjemne uczucie szczypania. Następnie aplikowany jest środek złuszczający. Po upływie wyznaczonego czasu, środek jest delikatnie usuwany. Stan skóry po zabiegu przypomina oparzenie słoneczne. Przez najbliższe kilka dni może utrzymywać się niewielki rumień, a skóra będzie się łuszczyć. Kategorycznie nie wolno zdrapywać odchodzącego naskórka, ani wystawiać skóry na słońce. Głębokie peelingi mogą powodować tymczasową opuchliznę i pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem. Niekiedy na twarz zakładany jest bandaż, który ściąga się po kilku dniach. Lekarz przepisze środki do pielęgnacji skóry, które przyspieszą gojenie i wzmocnią efekt końcowy. Po zabiegu wskazane jest intensywne nawilżanie skóry.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze