Leczenie zaćmy – co po kolei?
ALICJA BARSZCZ • dawno temuJeśli w ostatnich miesiącach wzrok Twojej mamy lub Twojego taty znacznie się pogorszył i dolegliwości oczu sprawiają im coraz większe problemy w życiu codziennym, warto skonsultować się z okulistą. Szczególnie niepokojące powinny się Wam wydać takie objawy, jak pogarszające się widzenie w słoneczne dni i w nocy, rozmazywanie się liter podczas czytania i łzawienie oczu, a także brak poprawy widzenia podczas używania okularów korekcyjnych. Mogą one bowiem mieć związek z rozwijającą się kataraktą (zaćmą). Jedynym dostępnym dziś sposobem ich leczenia jest interwencja chirurgiczna. Nie trzeba się jednak martwić – operacja zaćmy jest prosta i nieinwazyjna. Ale zanim do niej dojdzie, czeka Was kilka innych kroków…
1. Udaj się do lekarza
Szybka i sprawna diagnoza to podstawa. Okulista kompleksowo zbada wzrok Twojego ukochanego rodzica i osądzi, czy jego oczy zaatakowała zaćma, czy też jest to inny problem ze wzrokiem. Jeśli okaże się, że to rzeczywiście katarakta…
2. Wykonaj badanie kwalifikacyjne
By zaćma mogła być usunięta chirurgicznie, chory musi przejść proces kwalifikacji do zabiegu. To bardziej szczegółowe badanie okulistyczne, w skład którego wchodzą m. in. pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz biometria z obliczeniem mocy soczewki wewnątrzgałkowej. Oprócz tego przeprowadzony zostanie wywiad lekarski dotyczący ogólnego stanu zdrowia. Później koniecznie…
3. Zapytaj lekarza o wszczepianą soczewkę
Jeśli zdecydujecie się na operację refundowaną przez NFZ, dowiedz się, jakie parametry będzie miała wszczepiana soczewka jednoogniskowa. W przypadku zabiegu odpłatnego – skonsultuj z lekarzem wybór soczewki o dodatkowych właściwościach korekcyjnych, która pozwoli rozwiązać także inne problemy ze wzrokiem (astygmatyzm, krótkowzroczność itd.). Głównie od wyboru soczewki zależy koszt operacji zaćmy w trybie prywatnym, który waha się od 3 do 10 tys. zł. Gdy podejmiecie decyzję…
4. Zapisz się na operację zaćmy
W ramach NFZ trzeba będzie poczekać na nią średnio 18 miesięcy. W przypadku zabiegu odpłatnego – ok. 3 tygodni. Poczekaj, a potem…
5. Operacja zaćmy – przebieg
Zabieg potrwa od 15 do 30 minut. Najpierw zaaplikowane zostaną krople znieczulające i podane środki uspokajające, które sprawią, że operacja będzie bezbolesna. Następnie lekarz natnie rogówkę oka, usunie zmętniałą soczewkę naturalną i wstawi na jej miejsce nową, sztuczną o wybranych wcześniej przez Was parametrach. Po wykonanym zabiegu…
6. Powrót do domu
Jeśli chodzi o zabiegi wykonywane w ramach NFZ, konieczna jest jednodniowa hospitalizacja pacjenta, natomiast po prywatnej operacji zaćmy można będzie wyjść do domu jeszcze tego samego dnia. Dzień później…
7. Zdejmij opatrunek
Zaraz po operacji zostanie on umieszczony na zoperowanym oku. Już na drugi dzień można się go pozbyć i cieszyć się odzyskanym wzrokiem. Zaćma pozostanie tylko niezbyt miłym wspomnieniem. A potem już tylko…
8. Pamiętaj o wizytach kontrolnych
Warto regularnie konsultować się z okulistą – najlepiej tym samym, który zdążył już dobrze zapoznać się z Waszym przypadkiem.
Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze