Mity o utracie wagi
JOLBI • dawno temuNa rynku istnieje szeroki wybór produktów obiecujących szybkie i efektywne zrzucenie wagi:formuły kontrolujące wagę, pigułki hamujące apetyt, kremy wyszczuplające, urządzenia do spalania tłuszczu. Z pewnością widziałeś też reklamy w stylu spal zbędny tłuszcz z tym lub innym produktem czywystarczy połknąć jedną tabletkę dziennie, a uczucie głodu zniknie…. Niestety nie jest to takie proste, nie istnieje bowiem dieta cud. Na zgubienie zbędnych kilogramów i utrzymanie wagi składa się kilka czynników, takich jak spożywanie mniejszej ilości kalorii niż wynosi dzienne ich spalanie, własne nastawienie, przyzwyczajenia, czynniki emocjonalne oraz presja społeczna. Poniżej przedstawiamy wszystkie mity o utracie wagi.
1. Bycie szczupłą i niezdrową jest w porządku. Bycie szczupłym wcale nie znaczy, że jest się zdrowym, lepiej mieć parę kilogramów więcej, ale utrzymywać aktywny tryb życia. Regularne ćwiczenia zmniejszają o 50 proc. ryzyko zawału, choroby serca czy cukrzycy.
2. Nie jeść po 20. godzinie. Kalorie spalane są przez nasz organizm tak samo o każdej porze dnia bez znaczenia, czy jest to dzień, czy noc, a zatem powstrzymywanie się od jedzenia po np. 20. godzinie wcale nie przyczyni się do utraty wagi.
3. Łączenie potraw. Niektóre diety zabraniają łączenia białek i węglowodanów w posiłkach, twierdząc, iż enzymy trawienne pod ich wpływem wzajemnie się wykluczają i powodują przybranie na wadze. Jest to nieprawda, albowiem nasze ciało zostało tak skonstruowane, aby radzić sobie ze wszystkimi grupami jedzenia z piramidy pokarmowej w tym samym czasie.
4. Efekt jo-jo jest ok. Nieprawda, wahania wagi są bardzo niezdrowe, gdyż pozbawia organizm tkanki mięśniowej, a dodaje tłuszcz. To w tkance mięśniowej tłuszcz jest spalany, a gdy znajdzie się tam tłuszcz, utrata wagi będzie niemożliwa.
5. Diety wysokoproteinowe są skuteczne. Zbyt duża dawka protein spowoduje szybką utratę wagi, ponieważ organizm straci dużo wody, a to z kolei pobudzi nerki do produkcji moczu, aby usunąć ciała ketonowe. Utrata wody powoduje odwodnienie, co skutkuje apatią i złym samopoczuciem.
6. Cudowne tabletki na utratę wagi. Ludzkie ciało składa się w 70 proc. z wody, tabletki stymulują nerki do produkcji większej ilości moczu, tracisz zatem wodę z organizmu. Pigułki na spalanie tłuszczu podobno pobudzają metabolizm do spalania tkanki tłuszczowej, ale nie ma na to żadnych klinicznych dowodów, a trzeba pamiętać, że branie takich tabletek wiąże się z efektami ubocznymi.
7. Omijanie posiłków pomaga. Fałsz – takie postępowanie wprowadza organizm w fazę głodową, która sprawia, że ciało spowalnia swój metabolizm, przy czym chwyta się zapasów białka, czyli twoich mięśni.
8. Żadnych fast foodów, kiedy jesteś na diecie. Nieprawda, niektóre fast foody mogą być częścią diety, ale muszą to być potrawy niskokaloryczne, jak sałatki, świeże owoce, napoje dietetyczne czy woda mineralna.
9. Możesz stracić 4 kg w ciągu jednego tygodnia. Niemożliwe! Jedynym sposobem na osiągnięcie takiego efektu jest głodowanie i codzienny maraton. Więcej informacji na temat diet, odchudzania, porad specjalistów szukaj na stronie abcodchudzanie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze