Stosowanie tamponów
ALICJA • dawno temuUżywanie tamponów sięga starożytności. Pierwsze tampony stanowiły zrolowane liście papirusu. Od kilkudziesięciu lat tampony produkuje się ze sprasowanej bawełny. Mimo tak długiego stażu stosowanie tamponów do dziś budzi kontrowersje. Zespół wstrząsu toksycznego, ryzyko utkwienia w pochwie i uszkodzenia błony dziewiczej to tylko niektóre zarzuty stawiane tamponom. Poza tym, zakładanie tamponu niewprawionym sprawia trudności. Pomimo tych niedogodności, tampony zapewniają dyskrecję, komfort oraz ułatwiają utrzymanie higieny intymnej w "te dni". Co o tamponach warto wiedzieć?
Tampony higieniczne są używane przez kobiety w czasie menstruacji w celach higienicznych. Podobnie jak podpaski higieniczne, tampony pochłaniają wydzielinę menstruacyjną, a dzięki pozostawaniu w pochwie zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Tampony różnią się rozmiarem i chłonnością. Dzięki temu z łatwością dobierzesz produkt dostosowany do twoich potrzeb.
Zakładanie tamponu
Cylindryczny kształt ułatwia wkładanie tamponu do pochwy, natomiast przymocowany do jednego z końców sznureczek, ma pomóc w jego usunięciu. tampon należy zmieniać mniej więcej co 4 godziny. Zanim założysz tampon, wybierz odpowiedni rozmiar. Jeśli stosujesz go po raz pierwszy, sięgnij po jeden z mniejszych rozmiarów. Tamponów mogą używać także osoby, które nie rozpoczęły współżycia. Jednak w przypadku kobiet, u których błona dziewicza przesłania prawie całe wejście do pochwy, lepiej zrezygnować z tamponów na rzecz podpasek, do czasu rozpoczęcia współżycia.
Jak założyć tampon? Wbrew pozorom nie jest to arcytrudna sztuka. Przed aplikacją dokładnie umyj ręce. Rozluźnij mięśnie brzucha i pochwy, bez tego zakładanie tamponu będzie niemożliwe. Wybierz dogodną dla ciebie pozycję — połóż się na plecach, kucnij lub oprzyj jedną nogę na toalecie. Odpakuj tampon i odwiń sznureczek. Namierz palcami ujście pochwy i rozchyl wargi. Uchwyć tampon palcem wskazującym i kciukiem i umieść u ujścia pochwy. Środkowym placem wsuwaj go wgłąb pod kątem (do góry i nieco do tyłu). Prawidłowo założony tampon nie jest wyczuwalny i nie krępuje ruchów. Jeśli czujesz, że cię uwiera, wsuń go jeszcze trochę. Sznureczek powinien wystawać na zewnątrz. Po upływie 4 godzin usuń tampon, pociągając pod kątem za sznureczek.
Zalety i wady stosowania tamponów
Tamponów mogą używać praktycznie wszystkie kobiety. Przeciwwskazaniem do stosowania tamponów są:
- choroby grzybicze pochwy (tampon by tylko potęgował podrażnienie),
- używanie spirali antykoncepcyjnej,
- pierwsze krwawienie miesięczne,
- menstruacje u kobiet poniżej 12. roku życia,
- obfite miesiączki.
Na temat tamponów krąży wiele mitów, niestety niektóre z nich są prawdziwe. Faktycznie, podczas usuwania tamponu istnieje możliwość urwania sznureczka lub pozostawienia kawałka wewnątrz. Jeśli parcie (takie jak podczas oddawania moczu) nie przyniesie rezultatów, należy udać się do ginekologa w celu usunięcia fragmentu. Jeśli tampon nie zostanie zmieniony w przeciągu doby, może wystąpić zespół wstrząsu toksycznego. Natomiast fałszem jest, że tampon może przesunąć się wgłąb ciała. Mięśnie macicy utrzymują go na swoim miejscu, a szyjka macicy jest zbyt wąska, by rozpulchniony tampon przez nią wniknął do wnętrza macicy. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tamponów na noc, jednak niektórzy lekarze to odradzają. Dużą zaletą tamponów jest ich dyskrecja oraz skuteczne pochłanianie nieprzyjemnego zapachu. Co więcej, tampony umożliwiają korzystanie z pływalni. Jeśli stosujesz się do zaleceń załączonych na ulotce produktu, nie powinnaś się obawiać o swoje zdrowie. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub wystąpienia niepokojących objawów po stosowaniu tamponów, skonsultuj się ze swoim ginekologiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze