Masaż ajurwedyjski
ALICJA • dawno temu
Weekend zbliża się wielkimi krokami, czas zastanowić się jak go spędzić. Masaż ajurweda to znakomity sposób na relaks i cofnięcie oznak starzenia. Ajurweda oferuje masaż twarzy, stóp i rąk. Stymulacja odpowiednich punktów na ciele pobudzi krążenie, usprawni pracę narządów wewnętrznych, uelastyczni skórę, cofnie zmarszczki pod oczami i zmarszczki na czole. Sprawdź, na czym polega ten masaż odmładzający.
Ajurweda to staroindyjska koncepcja zdrowia i terapii, która zyskała uznanie także Światowej Organizacji Zdrowia. Zaliczana do medycyny niekonwencjonalnej ujmuje człowieka holistycznie, oddziałując zarówno na ciało, jak i na duszę. Podwaliny koncepcji stworzyli dwaj hinduscy lekarze Czaraka — specjalista medycyny chorób wewnętrznych oraz Suszruta — chirurg. Według ajurwedy każda istota żywa składa się z 6 żywiołów, z których najważniejsza jest prana — siła życiowa, odpowiadająca za zdrowie fizyczne, duchowe i umysłowe. Energia ta przepływa przez znajdujące się w ciele kanały, zwane nadi. Masaż ajurweda polega na odblokowaniu nadi i usprawnieniu przepływu energii witalnej. Masaż punktowy, stymulując odpowiednie miejsca na ciele, usprawnia pracę organów wewnętrznych, z którymi dane miejsca są połączone.
Masaż głowy
Istotnym elementem masażu ajurweda jest masaż głowy, karku i szyi, gdyż tam znajduje się najwięcej tzw. "marmas", czyli punktów energetycznych. Masowanie tych punktów pobudza cały organizm. Stosowane techniki masażu to klepanie, uciskanie i ugniatanie. Do wykonania masażu stosuje się zazwyczaj olejek sezamowy, ogrzany do temperatury ciała, gdyż wtedy najlepiej się wchłania. Olejek zawiera wartościowe kwasy tłuszczowe, magnez, żelazo, miedź, fosfor i wapń. Korzystnie wpływa na cerę i komórki nerwowe.
W masażu głowy kluczową rolę ogrywa masaż twarzy. Rozluźnia mięśnie twarzy oraz poprawia mikrokrążenie skóry, zapobiegając tym samym zmarszczkom i opóźniając proces starzenia się skóry.
W masażu głowy przez pół godziny polewa się czoło ciepłym olejem sezamowym (obszar tzw. "trzeciego oka" zlokalizowany na przedłużeniu linii nosa, pomiędzy oczami). Zabieg ten służy wyciszeniu i uspokojeniu oraz pobudzeniu głęboko położonych ośrodków mózgu.
Zalety masażu ajurweda
Masaż ajurweda ma zapewnić długowieczność. Jest niezbędny dla zachowania zdrowia i świadomości. Wpływa korzystnie na całe ciało, poprawia stan skóry oraz usprawnia pracę narządów wewnętrznych. Odblokowując przepływ energii:
- reguluje proces trawienia i przyswajania składników odżywczych,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- uelastycznia i odmładza skórę,
- wzmacnia cebulki włosów i sprzyja szybszemu porostowi włosów,
- zmniejsza opuchliznę,
- wygładza zmarszczki i zmniejsza blizny,
- usuwa toksyny z organizmu,
- wspomaga likwidację przebarwień skóry,
- zwalcza stany zapalne,
- zmniejsza dolegliwości bólowe,
- pobudza krążenie krwi i limfy,
- poprawia samopoczucie,
- zmniejsza stres i zmęczenie.
Cena masażu uzależniona jest od czasu i powierzchni masowanej. Waha się od kilkudziesięciu do 200–300zł. Przeciwwskazaniem do masażu jest ciąża i okres karmienia piersią.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze