Jesteś w ciąży i chcesz zapewnić swojemu maleństwu komplet witamin? Zobacz, jak wybrać dobry suplement
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuArtykuł sponsorowany
Wiele kobiet, gdy tylko dowie się, że jest w ciąży, zmienia swoje nawyki żywieniowe – po to, by dostarczyć dziecku niezbędne składniki odżywcze. Warto jednak pamiętać, że nawet zbilansowana dieta często nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na wszystkie konieczne w tym czasie witaminy. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem mogą się okazać suplementy dla ciężarnych.
Konieczność stosowania suplementów wynika z faktu, że w okresie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na niektóre składniki odżywcze. Nie zawsze da się pokryć dzienną zalecaną dawkę z pożywienia, dlatego koniecznością okazują się witaminy dla ciężarnych dostępne w formie suplementów. Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni preparat.
Cholina
Szacuje się, że nawet 90 proc. kobiet cierpi na niedobór choliny. Tymczasem jest to witamina, która odgrywa w okresie ciąży niezwykle istotną rolę: wpływa korzystnie nie tylko na organizm mamy, ale przede wszystkim warunkuje prawidłowy rozwój płodu.
Odpowiedni poziom choliny w organizmie matki:
- zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej płodu,
- obniża prawdopodobieństwo uszkodzeń DNA,
- może zapobiec genetycznym zaburzeniom metabolizmu choliny, co zmniejsza ryzyko trisomii płodu
- wspomaga prawidłowy rozwój struktur mózgu płodu.
Zgodnie z rekomendacją amerykańskiego Institute of Medicine oraz polskiego Instytutu Żywności i Żywienia dzienne zapotrzebowanie na cholinę w okresie ciąży wynosi 450 mg. W związku z tym, że posiłki nie są go w stanie pokryć w pełni, American Medicine Association zaleca, aby każdy preparat dla kobiet ciężarnych zawierał tę witaminę w składzie.
Foliany
Większość kobiet, gdy tylko dowie się o ciąży, sięga po preparaty zawierające kwas foliowy. Jest to syntetyczna witamina B9, która jest przekształcana w jej aktywną formę w wątrobie. Tymczasem nawet co druga kobieta może mieć problem z przyswajaniem kwasu foliowego, dlatego zaleca się dostarczanie folianów (najlepiej w połączeniu z witaminą B12) – aktywnej formy witaminy B9.
Wpływają one na ograniczenie ryzyka wad cewy nerwowej, zespołu Downa, rozszczepu podniebienia i wargi, a nawet poronienia czy wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu.
Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dawka wynosząca 0,4 mg na dobę może być niewystarczająca dla każdej ciężarnej. Dzienne zapotrzebowanie zależy m.in. od tego, do której grupy ryzyka wystąpienia wad płodu należy kobieta.
Zalecane dawki folianów:
- dla kobiet należących do grupy niskiego ryzyka wad płodu: 0,4 mg,
- dla kobiet z grupy pośredniego ryzyka: 0,8 mg uzupełnione o witaminę B12,
- dla kobiet należących do grupy wysokiego ryzyka: 5 mg w okresie przedkoncepcyjnym i w I trymestrze oraz 0,8 mg w pozostałych okresach ciąży.
Witamina D3
Istotną rolę w czasie ciąży odgrywa także przyjmowanie witaminy D3. Chociaż jej biosynteza pod wpływem promieni słonecznych może pokryć nawet 100 proc. dziennego zapotrzebowania, często odnotowuje się niedobory – powodem jest konieczność stosowania kremów z filtrem i ograniczenia bezpośredniej ekspozycji na słońce.
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników kobiety spodziewające się dziecka powinny przyjmować witaminę D3 w dawce 2000 IU przez całą ciążę i okres karmienia piersią.
Inne witaminy dla ciężarnych
Kobiety oczekujące potomstwa powinny uzupełnić codzienną dietę w wiele innych składników odżywczych. Duże znaczenie odgrywa m.in. witamina B12 (przyjmowana wraz z aktywnymi folianami) oraz witamina B6.
Jak wybrać odpowiedni suplement?
Preparaty z witaminami dla ciężarnych są łatwo dostępne na rynku. Chociaż pozornie nie różnią się między sobą składem i działaniem, tak naprawdę liczą się szczegóły.
Wybierając suplement dla kobiet w ciąży, zwróć uwagę m.in. na:
- skład dostosowany do okresu ciąży
Najlepiej jeśli preparat będzie zawierał komplet składników odżywczych wspierających prawidłowy rozwój płodu, wśród których nie może zabraknąć m.in. folianów, witamin D3 i B12, choliny i jodu.
Sprawdź również, na jakim etapie ciąży polecany jest preparat. Wraz z upływem tygodni zmienia się zapotrzebowanie na niektóre substancje odżywcze – ważne, by suplement "nadążał" za tymi zmianami i odpowiadał aktualnym potrzebom organizmu.
- biodostępność składników aktywnych
Aby skuteczność suplementu była optymalna, zawarte w nim składniki powinny mieć odpowiednią postać. Chociaż jeszcze do niedawna uważano, że to kwas foliowy jest lepiej przyswajalną formą witaminy B9, najnowsze badania naukowe wskazują na potrzebę uzupełnienia jej o aktywne formy folianów.
Dlatego warto zwrócić uwagę na to, by preparat zawierał witaminę B9 właśnie w takiej formie. Zwiększy to jej efektywniejsze wykorzystanie przez organizm – szczególnie u kobiet z wolniejszym metabolizmem kwasu foliowego.
- zawartość składników aktywnych
Niezwykle istotne jest również to, czy preparaty dostarczają odpowiednich dawek składników aktywnych. Przykładowo Prenatal Uno zawiera 125 mg choliny – to optymalna dawka, która w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą pozwala pokryć 100 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.
Wiesz już, na co zwrócić uwagę podczas wyboru suplementu dla ciężarnych. Nie zapominaj jednak o odpowiednio skomponowanych posiłkach i przyjmowaniu preparatów witaminowych wyłącznie pod nadzorem lekarza.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze