Chcesz być lubianą? Naśladuj gesty swoich rozmówców
PAULA • dawno temuWedług najnowszych badańopublikowanych w prestiżowym „Science” małpki kapucynki podczas gry w piłkę wolały bawić się z naukowcami, którzyza pomocą mimiki wyrażali swoje emocje, niż z tymi, którzy tego nie robili. Autorzy badań podają, że naśladowanie buduje więzy społeczne, zachęca obcych do zaprzyjaźnienia się z nami i wzmacnia grupy społeczne.
Naukowcy zdają sobie sprawę, żeludzie wolą towarzystwoosób, które w sposób subtelny naśladują ich gesty i inne ruchy – twierdzi doktor Duane Alexander, dyrektor Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development. – Obserwacja jak naśladowanie pomaga zacieśnić więzy społeczneu naczelnych, może pomóc w dogłębnym zbadaniu ich braku w niektórych zaburzeniach, np. w autyzmie.
Kiedy małpki otrzymywały piłkę, obracały ją w łapkach, wkładały do ust albo pocierały jej powierzchnię. Każda małpka zostałazestawiona z parą naukowców, którzy mieli własne piłki.Jeden z nich robił to samo, co małpka, drugi – co innego. Po eksperymencie spędzały czas przy naukowcach, którzy naśladowali ich ruchy. Kiedy miały możliwość otrzymania od badaczy błyskotki, a potem zwracały ją za coś do jedzenia, także skłonne były wybierać osoby, które je naśladowały. Małpki kapucynki na wolności kopiują swoje zachowania podczas jedzenia, skakania po drzewach i unikania drapieżników. To naśladowanie może stanowić podstawę życia społecznego.
Naukowcy zastanawiali się, czy kopiowanie zachowań i wzrost poczucia przynależności mogą odgrywać istotną rolę w ewolucji człowieka, pomagając mu tworzyć udane związki między osobnikami– piszą autorzy badań. – Uważamy, że te same zasady odnoszą się także do innych naczelnych.
Naukowcy zaobserwowali też, że ludzie jeśli kogoś spotkają, nieświadomie naśladują jego ruchy, gesty, mimikę. Poza tym żadna ze stron nie jest świadoma, że to naśladownictwo się odbywa. Ludzie często czują się lubiani przez swoich naśladowców.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze