Biegunka podróżnych
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuPodczas podróży chcielibyśmy cieszyć się chwilą, odpoczywać, by móc zapomnieć o problemach dnia codziennego. Tymczasem nie każdemu udaje się całkowicie zrelaksować, gdyż zmiana otoczenia i spożywanie egzotycznych potraw to główne przyczyny dokuczliwej dolegliwości, jaką jest biegunka podróżnych. Jak jej zapobiec?
Biegunka podróżnych występuje najczęściej u podróżujących osób pomiędzy 20. a 29. rokiem życia, co stanowi 40% z 20 mln corocznie wyjeżdżających. Dotyczy najczęściej mieszkańców krajów wysokorozwiniętych udających się do krajów rozwijających się. Ostrożność należy zachować, wyjeżdżając do Egiptu, Tunezji, Turcji oraz odległych rejonów m.in. Azji.
Wywołują ją bakterie (80%), wirusy (10%) oraz pierwotniaki (kilka procent). Częstą przyczyną jest też niewłaściwe łączenie pokarmów np. owoców z mlekiem.
Objawy:
co najmniej 3 luźne stolce na dobę,bóle brzucha,nudności, wymioty,gorączka,zawroty głowy,gwałtowne parcie na stolec,ślady krwi lub śluzu w stolcu.
Sposoby zapobiegania biegunce:
dbaj o higienę osobistą,pij tylko wodę z butelki, unikaj napojów z lodem, gdyż najczęściej jest on przygotowany z wody kranowej,nie spożywaj potraw niewłaściwie przechowywanych,unikaj miejscowych przysmaków z niepasteryzowanego mleka i jego przetworów oraz potraw mięsnych, owoców morza i źle wysmażonych jaj,zanim zdecydujesz się na zjedzenie owoców czy warzyw, obierz je starannie z łupiny lub skóry. Po obraniu starannie umyj ręce, aby nie przenieść bakterii na miąższ.w miarę możliwości myj się w wodzie butelkowej, zwłaszcza zęby.
W podróży warto mieć ze sobą jeden z dostępnych na rynku leków na biegunkę, zawierających szczep Lactobacillus rhamnosus GG. Badania przeprowadzone w latach 1993–1995 w USA wykazały, że podawanie podróżnym LbGG zmniejszyło częstotliwość występowania biegunki o 47% w stosunku do grupy placebo. Szczep ten zabezpiecza przewód pokarmowy przed atakiem organizmów patogennych, ale także obniża ryzyko biegunki często występującej podczas podróży. Wystarczy przyjmować któryś z preparatów w czasie podróży i jeszcze przed wyjazdem. Preparaty z LbGG są dostępne w formie kapsułek oraz rozpuszczalnego proszku zawartego w saszetkach. Przyjmować je mogą zarówno dorośli, jak i niemowlęta oraz małe dzieci. Poza tym ich dodatkową zaletą jest to, że nie trzeba przechowywać ich w lodówce.
Bardzo ważne jest, aby biegunka nie zepsuła nam urlopu, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej ochronie. Do 20% pacjentów przebywa w łóżku 1–2 doby, a 8–15% aż ponad tydzień.
Podczas trwania biegunki należy pamiętać o uzupełnianiu płynów, może to być woda lub herbata. Niektóre biegunki można leczyć, stosując dostępne w aptece leki, które zawierają chlorowodorek loperamidu.
Jeżeli jednak wystąpią podane niżej objawy, konieczna jest szybka konsultacja medyczna. Są to:
gorączka,ciężka, wodnista biegunka,duża ilość stolców (6 lub więcej na dobę),krew w stolcu,silne bóle brzucha,utrzymywanie się biegunki dłużej niż 48 godzin.
Pomoc lekarska niezbędna jest także, gdy takie problemy występują u osób starszych lub ze słabą odpornością np. u chorych na AIDS oraz osób po przeszczepie lub w trakcie chemioterapii.
W czasie jednego wyjazdu przykrych objawów można doświadczyć nie tylko jeden raz, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia dbałość o higienę. Warto pamiętać również o właściwym zaopatrzeniu apteczki, zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych. Najlepiej byłoby, aby dokuczliwa biegunka w ogóle się nie pojawiła, a jeżeli nie uda nam się jej uniknąć, to bądźmy przygotowani na to, aby sobie z nią poradzić.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze