Zwolnij!
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuChociaż w życiu piękne są tylko chwile jak śpiewał Ryszard Riedel z zespołu Dżem, to nie wszyscy umiemy i możemy się tymi chwilami cieszyć. Tempo życia ciągle wzrasta, żyjemy w biegu, bez odpoczynku. Warto się czasem zatrzymać, cieszyć drobnymi zdarzeniami dnia codziennego, aby będąc na końcu swojej drogi życiowej, nie spoglądać w przeszłość z żalem, że coś przegapiliśmy.
Chociaż w życiu piękne są tylko chwile jak śpiewał Ryszard Riedel z zespołu Dżem, to nie wszyscy umiemy i możemy się tymi chwilami cieszyć. Tempo życia ciągle wzrasta, żyjemy w biegu, bez odpoczynku. Warto się czasem zatrzymać, cieszyć drobnymi zdarzeniami dnia codziennego, aby będąc na końcu swojej drogi życiowej, nie spoglądać w przeszłość z żalem, że coś przegapiliśmy.
Każdy poranek, kiedy musimy szybko wykonać wiele czynności: makijaż, wybór ubrania, przygotowanie dziecka do szkoły, śniadanie, czasem spacer z psem, jest zwiastunem tego, co wydarzy się w ciągu dnia. Skupieni na obowiązkach służbowych, zapominamy o posiłkach, odpoczynku, ze wszystkim chcemy zdążyć. Przyczyną tego jest pęd za pieniędzmi, chęć zdobycia wyższego szczebla kariery, strach przed utratą pracy. W efekcie nie mamy czasu na to, aby podziwiać piękno natury lub celebrować domowe posiłki. Warto się zatrzymać, gdyż życie niestety szybko przemija.
Zachęcają do tego zwolennicy filozofii slow life, która zrodziła się po inspiracji książką Francesco Angelita z XVII wieku. Tematem zainteresowań autora stały się rozważania na temat tego, czego możemy nauczyć się, obserwując życie ślimaków. Ich wolne tempo jest, według niego, ich największą zaletą oznaczającą mądrość, rozsądek, opanowanie i powagę. Filozofia ta nie tylko nakazuje zwolnić tempo, ale zachęca do skupienia się na najważniejszych w życiu wartościach: miłości, przyjaźni oraz dobrych relacjach z ludźmi, poświęcaniu czasu na swoje zainteresowania, na kontakt z przyrodą, ze zwierzętami. Ważne jest, aby pogoń za pieniędzmi i karierą nie przysłoniła nam tego, co w życiu najistotniejsze
Te założenia głoszone są przez Światowy Instytut Powolności założony w 1999 roku.
Idee te są również bliskie organizacji non-profit Slow Food powstałej w 1986 roku, która krytykuje jedzenie byle czego i byle jak, w szybkim tempie, promując regionalne kuchnie, zdrową, nisko przetworzoną żywność o ciekawych, bogatych smakach.
Z kolei zwolennicy slow wear przeciwstawiają się tandecie, źle uszytym ubraniom o niskiej jakości. Przykładają wagę do tego, aby tkaniny ubrań były dobre gatunkowo. Ważne jest także miejsce pochodzenia ubrania oraz sposób jego wykonania. Zaopatrując się w garderobę, kładą nacisk na jakość, a nie na ilość, dlatego kupują mniej, ale są to rzeczy dobrze wykonane, z naturalnych tkanin.
Radość z każdej przeżytej chwili ukazana jest w programie W klatce czasu na Discovery Channel. Przy użyciu kamery high speed pokazano nieznane nam na co dzień niedostrzegalne chwile.
Życie jest ulotne i kruche. Dlatego warto się czasem zatrzymać, ucieszyć drobnymi zdarzeniami dnia codziennego, aby będąc na końcu swojej drogi życiowej, nie spoglądać w przeszłość z żalem, że coś przegapiliśmy. Poza tym poranne delektowanie się kawą czy rozmowa z kimś bliskim naprawdę może sprawić wiele przyjemności i pozwoli odpocząć, wyciszyć się.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze