Hollywoodzki uśmiech
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuOlśniewający uśmiech to dziś synonim sukcesu i pozycji zawodowej. Wygląd zębów może być brany pod uwagę przez osobę prowadzącą rozmowę kwalifikacyjną! Białe zęby przydają się w kontaktach z klientem. Nic więc dziwnego, że wybielanie zębów stało się bardzo popularne – wszyscy chcą piękniej wyglądać i być pozytywnie odbierani. Z pięknym uśmiechem do twarzy nie tylko kobiecie.
Kolor zębów nie zależy wyłącznie od pielęgnacji. To raczej sprawka matki natury — odcień zębów uwarunkowany jest genetycznie. Można jednak pogorszyć stan faktyczny na skutek nadmiernego palenia oraz częstego picia kawy, herbaty i czerwonego wina.
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór preparatów wybielających, przez co decyzja o wyborze najlepszego jest bardzo trudna. Niektóre z nich służą do samodzielnego wybielania sposobem domowym, inne, bardziej profesjonalne proponują gabinety stomatologiczne.
Najbardziej powszechnym i profilaktycznym środkiem wybielającym zęby jest stosowanie past z sodą. Likwidują one przebarwienia i nalot, polerują oraz zapobiegają tworzeniu osadu. Niestety systematyczne stosowanie niektórych past wybielających może doprowadzić do powstania ubytków szkliwa, nadwrażliwości zębów czy większej podatności na próchnicę.
Dla poprawy wizerunku zalecane jest regularne usuwanie kamienia nazębnego u stomatologa. Dzięki polerowaniu, zęby stają się gładsze i w przyszłości trudniej osadza się na nich kamień. Dla dodatkowego efektu dobrze jest nałożyć lakier, który nabłyszcza powierzchnię zęba. Zabiegu nie należy jednak wykonywać zbyt często, bo można zniszczyć szkliwo. Częstotliwość jest uzależniona od indywidualnych predyspozycji – czasami wystarczy raz na pół roku. Palacze i smakosze kawy muszą korzystać z takich zabiegów częściej.
Biały odcień uzyskuje się na skutek wybielania zębów stężoną wodą utlenioną, ale ten zabieg jest krytykowany przez większość stomatologów. Po jego zastosowaniu u niektórych pacjentów zęby stają się bardziej kruche i podatne na próchnicę.
Są też domowe metody nakładkowe z użyciem żelu wybielającego. Nakładka często nie jest dopasowana wystarczająco do zębów, co podrażnia dziąsła. Skutkuje to nadwrażliwością i bólem, a nawet może doprowadzić do reakcji alergicznej lub stanów zapalnych dziąsła. Dodatkowo metoda te wymaga systematyczności i konsekwencji w stosowaniu.
By wybielanie było naprawdę skuteczne, najlepiej jest oddać się w ręce specjalistów z profesjonalnej kliniki dentystycznej. W gabinecie stomatologicznym można skorzystać z jednorazowego zabiegu, który jest zdecydowanie bardziej skuteczny, bezpieczny i długotrwały.
Fachowo wykonane wybielanie powinna poprzedzać konsultacja stomatologiczna, która pozwoli ocenić przeciwwskazania do zabiegu, a także określi nasze nawyki żywieniowe. Następnie stomatolog – po sprawdzeniu stanu zębów i dziąseł – przechodzi do usunięcia kamienia nazębnego i osadów w celu osiągnięcia lepszego efektu. Lekarz dobiera indywidualnie dla danego pacjenta metodę, która przyniesie najbardziej zadowalające efekty.
Niektóre metody wybielania zębów dają długofalowy efekt, na przykład rebonding, czyli pokrywanie powierzchni zębów warstwą jasnego materiału, z którego wykonuje się wypełnienia. Dzięki temu zabiegowi, biel utrzymuje się nawet do dwóch lat.
Jedną z metod jest brite smile, metoda wykorzystująca nowoczesną technologię dentystyczną w dziedzinie wybielania zębów. Już po 2 godzinach spędzonych na fotelu dentystycznych możemy zobaczyć pierwsze efekty. Dzięki temu nie trzeba nocą nosić szyn plastikowych, wypełnionych po brzegi środkiem wybielającym.
Metoda brite smile polega na połączeniu działania żelu wybielającego oraz nowoczesnej lampy LED (diodowa) emitującej zimne, niebieskie światło. Przed założeniem środków wybielających dziąsła i szyjki zębów są zabezpieczane grubą warstwą ochronną. Wyeliminowany jest wzrost temperatury, który może spowodować uszkodzenie zęba oraz przedłużającą się nadwrażliwość. A z takimi powikłaniami należy się liczyć w przypadku zastosowania lamp plazmowych lub laserów. Przy zastosowaniu tej metody uzyskuje się bielsze zęby aż do 9 odcieni, a efekt utrzymuje się 2–3 lata w zależności od trybu życia pacjenta – wyjaśnia dr n. med. Jan Dethloff z Kliniki Dental Excellence.
Efekt nie zawsze jest taki, jakbyśmy oczekiwali inwestując w preparaty wybielające. Wybierając najbardziej odpowiednią metodę, kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem i skutecznością (odcieniem bieli jaką chcemy uzyskać). Zabiegi wybielające są warte efektu, jakim jest piękny uśmiech. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z bielą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze