Nadmiar magnezu
BEATKA • dawno temuMagnez ma olbrzymie znaczenie dla organizmu. Niedobór magnezu powstaje zazwyczaj u osób, które przebywają na diecie odchudzającej. Poza tym, stresujący tryb życia, niewłaściwy sposób odżywiania, wypijanie dużych ilości kaw i herbat powodują, że magnez jest wypłukiwany z organizmu i konieczna jest jego suplementacja. Jednak należy uważać, by nie przesadzić w drugą stronę. Przedawkowanie magnezu jest możliwe i ma groźne dla organizmu konsekwencje.
Przyczyny hipermagnezemii
Hiperwitaminoza jest czasami dużo gorsza od hipowitaminozy. Nadmiar magnezu w organizmie jest stanem niezwykle rzadkim, niemniej jednak nie niemożliwym. Dlatego też należy się przed nim chronić. Nadmiar magnezu to hipermagnezemia. Przyczyny nadmiaru magnezu w organizmie to przeważnie problemy z niedoczynnością nadnerczy lub niedoczynnością tarczycy. Pod wpływem hormonów nerki słabiej go wydalają. Do zatrzymania magnezu w organizmie przyczynia się również zażywanie leków psychotropowych (potrzebnych do leczenia choroby psychicznej).
Nierzadko hipermagnezemia występuje razem z chorobami nowotworowymi. Na skutek zmian nowotworowych w organizmie zmienia się również przemiana magnezu. Jeżeli podczas badań wyjdzie, że wzrósł poziom magnezu we krwi, całkiem prawdopodobne jest to, że choroba nowotworowa się nasiliła. Hipermagnezemia pojawia się najczęściej na skutek dostarczania do organizmu dużych dawek magnezu znajdujących się w preparatach farmakologicznych.
Zbyt duże ilości magnezu w organizmie mogą też wystąpić u niemowląt, które są karmione mlekiem modyfikowanym lub dopajane wodą mineralną. Należy zwrócić uwagę na to, czy w wodzie podawanej maluchowi oraz w wodzie, z której przyrządza się mieszankę znajdują się jony magnezowe. Nerki niemowląt nie są tak wydolne jak ludzi dorosłych, dlatego też nadmiar magnezu, zamiast być wydalany z moczem, odkłada się w organizmie.
Nadmiar magnezu powstaje też na skutek zbyt dużej suplementacji tego pierwiastka. Dlatego, zażywając preparaty witaminowo-mineralne, należy dokładnie liczyć, czy przyjmowana dawka jest odpowiednia i czy się jej nie przekracza.
Objawy hipermagnezemii
Objawy nadmiaru magnezu są różne i zależą od tego, jak dużo tego pierwiastka znajduje się w organizmie. Do najczęstszych dolegliwości spowodowanych zbyt dużą podażą magnezu należą:
- osłabienie organizmu,
- problemy z oddychaniem,
- niedociśnienie,
- hipokalcemia,
- arytmia serca,
- niemrawe bicie serca,
- zawroty głowy,
- zatrzymanie krążenia,
- śpiączka,
- w skrajnych przypadkach: śmierć.
Żeby doprowadzić do śpiączki lub śmierci na skutek nadmiaru magnezu, trzeba przyjąć naprawdę duże dawki tego pierwiastka. Nie oznacza to jednak, że z magnezu należy całkowicie zrezygnować. Magnez jest bardzo ważnym pierwiastkiem, bez którego niemożliwe byłoby prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Magnezprzyjmowany w odpowiednich ilościach uczestniczy w syntezie białek w organizmie, wpływa na pobudliwość układu nerwowego, działa uspokajająco, chroni przed chorobami układu krążenia (nadciśnienie, arytmia serca, niedokrwienie lub niedotlenienie serca), wzmacnia układ odpornościowy, buduje tkankę kostną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze