Podpaska czy tampon
BEATKA • dawno temuKiedy pojawia się krwawienie miesiączkowe, niektóre panie mają dylemat, co wybrać: tampon czy podpaskę? O ile tampon jest z pewnością bardziej dyskretny, o tyle podpaska jest bezpieczniejsza. O komfort w czasie miesiączki naprawdę trudno. Kobiety boją się, że coś im przecieknie i na ubraniu pojawi się kłopotliwa czerwona plama. Jak sobie radzić z poczuciem niepewności? Po prostu warto być pewnym, że zastosowane zabezpieczenie jest odpowiednie i nie zawiedzie w strategicznym momencie.
Zalety i wady podpasek
Najbardziej obfite krwawienie przypada najczęściej na pierwszy i drugi dzień okresu. W pozostałe dni krwawienie się zmniejsza i każda kobieta może z powrotem poczuć się pewnie. Dużą zaletą podpasek jest fakt, że niektóre z nich niwelują nieprzyjemny zapach. Jest to znaczny plus na ich korzyść. Dzięki temu, że w sklepach dostępne są różne rozmiary podpasek, można wybrać odpowiednie do aktualnego nasilenia krwawienia oraz do pory dnia lub nocy. Podpaski na noc są znacznie dłuższe i bardziej chłonne. Dzięki temu można spokojnie przespać noc, bez obaw o pobrudzenie piżamy i prześcieradła.
Podpaski, ze względu na dość mocny pasek klejący, dobrze trzymają się bielizny. Bardzo prosto się je wymienia. Pojawiły się podpaski z podwójnymi skrzydełkami, które dodatkowo mocują podpaskę i zapobiegają jej przesuwaniu się. Są kobiety, którym jednak przeszkadzają skrzydełka – te panie mogą zaopatrzyć się w podpaski bezskrzydełkowe. Podpaski są też wykorzystywane przez kobiety mające problemy z nietrzymaniem moczu, obfitymi upławami oraz używające czopków dopochwowych. Podpaski doskonale chronią ubrania przed pobrudzeniem. Ich dużą zaletą jest oddalenie od błony śluzowej pochwy. Dzięki temu infekcje pochwy i mikrouszkodzenia praktycznie nie występują.
Czy podpaski mają jakieś wady? Niestety tak. Choć w sklepach można wybrać dowolny rozmiar i grubość podpasek, są one jednak mniej dyskretne niż tampony. Toteż panie wybierające się na imprezę w obcisłej sukience raczej nie wybiorą podpaski. Niektóre są źle przymocowane lub mają słaby klej i się przesuwają, a przez to krew może łatwo przeciec i pobrudzić ubrania. Latem podpaski mogą powodować odparzenia. Zbyt długo niezmieniana podpaska z rozkładającą się krwią wydziela specyficzny, nieprzyjemny zapach. Każda wymiana podpaski wymusza na kobiecie podmywanie się.
Zalety i wady tamponów
Dyskrecja – to największa zaleta tamponów. W trakcie okresu można śmiało wkładać obcisłe spodnie, spódnicę lub strój kąpielowy. Zakładanie tamponów to sztuka. Jeżeli jednak się ją opanuje, tampony są praktycznie niewyczuwalne. Dzięki nim można śmiało ćwiczyć, tańczyć lub aktywnie wypoczywać w inny sposób. W trakcie trwania miesiączki nie trzeba prowadzić siedzącego trybu życia. Tampony zapewniają duży komfort, gdyż nie ma ryzyka, że się przesuną. Mają też różne rozmiary i stopnie chłonności. Można więc dopasować je do nasilenia krwawienia i wieku kobiety. Dziewczyny, które nie współżyły, mogą odczuwać lekki ból, gdy włożą zbyt duży tampon, powinny więc wybierać minitampony. Małe tampony nie przebiją błony dziewiczej.
Tampony najlepiej wkładać w momencie najobfitszego krwawienia. Wówczas łatwo wejdą. Te środki higieniczne nie mogą być używane dla innych celów, np. ochrony przed upławami. Mogą bowiem doprowadzić do zakażenia pochwy. Jeśli nieodpowiednio dopasuje się tampon do nasilenia krwawienia, może przeciec. Zbyt duży tampon może doprowadzić do obtarcia błony śluzowej. Zdarza się, wprawdzie bardzo rzadko, ale jednak, że tampony powodują wstrząs toksyczny. Tampony odradzane są na noc, gdyż należy je wymieniać co 3–4 godziny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze