Poznaj przyczyny chronicznego zmęczenia
ANNA GAWRYLUK • dawno temuCoraz więcej ludzi cierpi z powodu zmęczenia. Sprzyjają temu: ciągłe napięcie, stres i pośpiech, w jakim żyjemy. Znajdź przyczynę swojego zmęczenia i sprawdź, jak sobie z nim radzić.
Każdy z nas czasami bywa zmęczony. To normalna reakcja organizmu na wysiłek fizyczny i psychiczny. Ważne jest jednak, aby uczucie zmęczenia nie utrzymywało się zbyt długo i nie zmieniło się w poważne zaburzenie. Sprawdźmy, jakie są najczęstsze przyczyny zmęczenia:
- zła dieta;
- brak ruchu;
- niedobór witamin;
- odwodnienie;
- mało snu oraz stres.
Jak sobie pomóc?
- Możemy zastosować masaż shiatsu na zmęczenie. Naciskanie na łydkę pięcioma palcami eliminuje zmęczenie, a masaż okolic uda i pachwiny dostarcza energii.
- Oprócz masażu wzmacniajmy się suplementami diety, jedzmy dużo owoców i warzyw oraz pijmy przynajmniej 2 litry wody dziennie.
- Starajmy się spać przynajmniej 7 godzin dziennie i unikajmy sytuacji stresowych.
Sałatka dla zmęczonych
Dobrym sposobem na walkę z przemęczeniem (szczególnie na wiosnę), jest zrobienie sałatki dla zmęczonych i spożywanie jej przez kilka dni na poprawę samopoczucia i zdrowia. Świeżo zerwane liście mniszka (mlecz) dokładnie myjemy pod bieżącą wodą, dodajemy kilka kropel oleju, soku z cytryny oraz czosnek. Sałatka jest lekko gorzkawa w smaku, ale zawiera witaminy i substancje poprawiające krążenie krwi, przemianę materii oraz oczyszczające nerki i wątrobę.
Energia z czekolady!
Amerykańscy naukowcy twierdzą, że gorzka czekolada zwalcza chroniczne zmęczenie. Podczas badania żaden z uczestników nie przybrał na wadze i zdecydowana większość przyznała, że po czekoladowej kuracji czuje się mniej zmęczona.
Syndrom chronicznego zmęczenia po raz pierwszy opisano w 1988 roku. Chociaż nie jest to choroba nowa, staje się coraz bardziej powszechna, a u osób, które ją bagatelizują, może się przerodzić w poważniejsze zaburzenia emocjonalne i psychiczne. Takie przypadki kończą się psychoterapią. Jeśli odczuwasz ciągłe, niewyjaśnione zmęczenie, które trwa dłużej niż 6 miesięcy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze