Czy mięso jest zdrowe?
BEATKA • dawno temuObecnie wiele osób rezygnuje z jedzenia mięsa, przechodząc na dietę wegetariańską lub (w bardziej rygorystycznym wydaniu) na dietę wegańską. Czy mięso można bezkarnie wykluczyć z naszego jadłospisu bez doznania uszczerbku na zdrowiu? Wszystko zależy od rodzaju mięsa i sposobu jego przygotowania. Mięso jest niezaprzeczalnie najlepszym źródłem białka, potrzebnego organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jednak już tłuste i spożywane w nadmiarze mięso podnosi poziom cholesterolu we krwi i sprzyja rozwojowi nadwagi i miażdżycy.
Rodzaje mięsa
- Ryby morskie
Ryby to mięso, choć nie czerwone. Dieta wegetariańska dopuszcza jedzenie ryb, z kolei weganie nie wezmą mięsa ryb do ust. Tymczasem w rybach znajdują się pokłady jodu (niezbędnego do prawidłowego wytwarzania hormonów tarczycy), witaminy D (która przeciwdziała zrzeszotnieniu kości), witaminy E, witaminy A, witaminy z grupy B (witaminy B2, B3, B5, B6, B12). Ryby to, jak widać, bomba witaminowa.
- Białe mięso
Spożywając białe mięso, dostarczamy do organizmu dużo białka, wapnia, żelaza oraz witamin z grupy B. Te składniki odżywcze wspomagają prawidłową pracę układu nerwowego, krwionośnego i oddechowego.
- Czerwone mięso
W czerwonym mięsie znaleźć można duże ilości przyswajalnego żelaza oraz witamin z grupy B. Czerwone mięso powinny jeść osoby borykające się z anemią. Ten rodzaj pożywienia pokrywa niedobory żelaza. Wśród składników odżywczych zawartych w czerwonym mięsie znajduje się L-karnityna, która bierze udział w spalaniu tłuszczu.
- Wątróbka
Najmniej lubiana potrawa, która jednak zawiera dużo składników odżywczych. W wątróbce znajdują się: retinol, witaminy z grupy B (witaminy B2, B5, B8), selen, cynk, miedź. Minerały te poprawiają kondycję skóry i włosów, a także zapobiegają utlenianiu się komórek.
Mięso w diecie
Jeśli jesteś na diecie odchudzającej, możesz zrezygnować z jedzenia tłustych kawałków (wieprzowina i baranina), które podwyższają poziom cholesterolu we krwi. Zamiast nich lepsze będzie chude mięsko – cielęcina, drób, wołowina. Nie każde mięso drobiowe jest chude. Najmniej kalorii ma mięso indyka i kurczaka. Ich białe mięso jest bogate w białko. Nie poleca się jedzenia tłustej skóry oraz serca, żołądka i wątróbki. Na kaloryczność mięsa wpływa też sposób przygotowania. Gotowane udko kurczaka będzie zdrowsze niż duszone lub smażone. W porównaniu do wieprzowiny dużo lepiej wypadają dziczyzna, sarnina i mięso ze strusia.
Osoby będące na diecie wegetariańskiej, powinny zapobiegać niedoborom białka. W codziennym jadłospisie muszą zamieścić przetwory mleczne i nasiona roślin strączkowych – soja, soczewica, ciecierzyca. Wyeliminowanie mięsa z diety może spowodować niedobór żelaza, dlatego do codziennej diety należy włączyć warzywa zielone, suszone morele, orzechy.
Mięso jest zdrowe, ale musi zostać przygotowane w odpowiedni sposób. Kawałek schabiku może mieć raptem 120 kcal. Jednak już ten sam kawałek obtoczony w jajku i bułce tartej, smażony na głębokim tłuszczu, zyskuje ponad dwa razy więcej kalorii (około 350 kcal).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze