Polacy źle się odżywiają
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuBrak pieniędzy, problemy z zatrudnieniem mają wpływ na sytuację ekonomiczną gospodarstwa domowego. 20% Polaków przyznaje, że wraz z rozpoczęciem kryzysu w kraju rozpoczął się również kryzys domowy. Wpłynęło to na nasze zwyczaje zakupowe. Kupujemy tańsze produkty, w tańszych sklepach, rezygnujemy z mięsnych potraw, a także z przysmaków w postaci słodyczy, ciast i innych przekąsek.
Z raportu przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że nasz sposób odżywiania i waga oceniana jest przez nas samych prawidłowo. Polacy niepokoją się jedynie swoim stanem zdrowia. Przekonanie o prawidłowej diecie nie do końca jest słuszne, należałoby je zmodyfikować.
Odżywianie
75% Polaków pozytywnie ocenia swój sposób odżywiania. Uważają, że odżywiają się zdrowo lub dość zdrowo. Słuszności tej tezy ma dowodzić fakt, że regularnie spożywamy w ciągu dnia trzy posiłki dziennie. Nasze menu opiera się głównie na cukrze, białym pieczywie, maśle, ziemniakach, czarnej herbacie i warzywach. Polacy podkreślają, że starają się jeść coraz więcej warzyw, owoców i pić wodę mineralną. Większość z nas, bo aż 96% jada mięso, najczęściej mięso drobiowe z kurcząt i wieprzowinę.
Lubimy nabiał, dlatego chętnie sięgamy po jogurty, kefiry, mleko czy sery. Zjadamy je pomiędzy posiłkami. Wtedy trudno nam się oprzeć także słodyczom np. batonikom, drożdżówkom, czekoladom czy herbatnikom, ale spożywamy też owoce.
Najczęściej jemy w domu, ale duża grupa mężczyzn, zwłaszcza w dużych miastach, zjada śniadania i obiady w pracy czy restauracjach. Spowodowane jest to wydłużonym czasem pracy oraz bogatą ofertą coraz większej ilości restauracji, w tym punktów typu fast food. Zamówienie pizzy nie zabiera nam czasu, dzięki czemu szybko możemy zaspokoić głód bez wychodzenia z biura.
Waga
72% Polaków jest zadowolonych ze swojej masy ciała, mimo że według wskaźnika BMI (liczony na podstawie deklarowanej wagi i wzrostu) odsetek osób z właściwą wagą wynosi tylko 52%. Z tych samych źródeł wynika, że nadwagę ma w Polsce 36%, natomiast przyznaje się do niej zaledwie 23%. Bez względu na wyniki prawie połowa Polaków, najczęściej kobiety, podejmuje próbę pozbycia się nadmiaru kilogramów poprzez poddawanie się różnym dietom, ograniczanie posiłków, częstsze spożywanie warzyw i owoców oraz regularne wypijanie w większych ilościach wody mineralnej. Niepokojący jest jednak fakt, że często nie zdajemy sobie sprawy ze swojej nadwagi lub ze wstydu unikamy drażniącego tematu, nie podejmując żadnych kroków. W ten sposób nie tylko szkodzimy swojemu zdrowiu, ale także urodzie.
Zdrowie
Najczęściej kobiety oraz osoby po 40. roku życia skarżą się na zły stan zdrowia, bóle o różnym pochodzeniu. Ponad dwie trzecie Polaków spędza wolny czas, siedząc w domu przed telewizorem, a jedna trzecia chodzi na spacery. Oznacza to, że większość z nas prowadzi siedzący, niezdrowy tryb życia, co w znacznym stopniu wpływa na stan naszego zdrowia. Mimo to Polacy deklarują chęć poprawy w tym zakresie. 27% uważa, że musi zadbać o spokój, brak napięcia, stresu, 17% badanych chciałoby być bardziej aktywnym, więcej się ruszać i ćwiczyć, a 12% twierdzi, że powinno zrezygnować z palenia papierosów. Rzadziej padały odpowiedzi dotyczące chęci schudnięcia czy zmiany nawyków żywieniowych.
Źródło: raport „Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków” przeprowadzony przez Ipsos, informacja prasowa Aneta Zając
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze