Nadciśnienie w ciąży
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuWysokie ciśnienie w ciąży to sygnał do natychmiastowej kontroli lekarskiej. Może bowiem prowadzić do schorzeń, takich jak stan przedrzucawkowy czy rzucawka, które są bardzo groźne zarówno dla matki, jak i dziecka. Skąd się bierze nadciśnienie w ciąży?
Przyczyna wysokiego ciśnienia
O ile wysokie ciśnienie nie jest dolegliwością występującą jeszcze przed ciążą, może być wywołane stanem ciążowy – mowa wówczas o nadciśnieniu indukowanym ciążą. Mimo wieloletnich badań nadal jednak nie wiadomo, skąd się bierze i gdzie szukać jego przyczyn.
Objawy
Objawami nadciśnienia jest przede wszystkim ciśnienie powyżej 135–140/85–95, a także białkomocz i obrzęki. Nie wszystkie symptomy pojawiają się jednocześnie, sygnałem niepokojących zmian jest jednak już wysokie ciśnienie tętnicze.
Leczenie
Ponieważ wciąż nieznana jest przyczyna nadciśnienia indukowanego ciążą leczenie jest objawowe. Ciężarna często trafia na oddział patologii i tam jej stan jest monitorowany. Lekarze starają się obniżyć ciśnienie i nie dopuścić do powikłań.
Powikłania
Nieleczone nadciśnienie prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi przez łożysko – dostawcę tlenu i substancji odżywczych dla płodu – i spowolnienia rozwoju dziecka. Oprócz tego może dojść do stanu przedrzucawkowego lub rzucawki – najcięższej postaci zatrucia ciążowego, które prowadzi do przedwczesnego porodu i zagraża życiu matki i dziecka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze