Zwierzęta - małomówni terapeuci
PAULA • dawno temuSylvia Willemburg, mieszkająca w Cape Town trenerka psów, na własnej skórze przekonała się, jak terapeutyczne może być towarzystwo zwierząt. Willemburg postanowiła bowiem zabrać swoich czworonoznych przyjaciół na wizytę do rodziców przebywających w domu spokojnej starości…
Psy nie zwróciły uwagi na to, że ojciec ich właścicielki jeździł na wózku inwalidzkim — był po amputacji. W przeciwieństwie do wielu ludzi, zwierzęta nie były zakłopotane jego sytuacją, a wręcz przeciwnie — spontanicznie wyrażały radość. Były szczęśliwe, że widzą swojego pana. Rodzice też byli zadowoleni i wyraźnie się ożywili.
Naukowcy od dawna analizują dane świadczące o tym, jak pomocne w rehabilitacji może byćtowarzystwo zwierząt. Istnieje niezliczona ilość udokumentowanych historii osób, które znalazły lekarstwo w postaci kudłatego przyjaciela. Należą do nich pacjenci po operacji, osoby starsze, niepełnosprawne i z różnymi schorzeniami psychicznymi. Wszyscy, którzy odczuwają dużą potrzebę posiadania towarzysza. Zwierzęta dają nam jednak dużo więcej niż towarzystwo. Nauka wykazała, ze obecność zwierząt przynosi korzyści dla zdrowia.
W jaki sposób objawia się korzystny wpływ zwierząt?
- Pomoc w relaksacji i zmniejszaniu lęku
Głaskanie naszego czworonożnego przyjaciela jest rytmiczną, powtarzającą się czynnością, która może działać jako forma biernej medytacji. U osób, które mają codzienny kontakt ze zwierzętami, stwierdzono poprawę krążenia. Zmniejszyły się tez ich objawy stresu. Na przykład u chorych oczekujących na wizytę u dentysty, oglądanie rybek w akwariumokazało się równie skuteczne jak… hipnoza w redukcji lęku!
- Zwierzęta pomagają obnizyć ciśnienie krwi
Istnieje duża ilość badań naukowych (przeprowadzonych zarówno na zdrowych dorosłych, dzieciach jak i na dorosłych z podwyższonym ciśnieniem krwi), które wykazały, że przebywanie w obecności zwierzęcia i bawienie się z nim powodują obniżenie ciśnienia krwi. Szczególnie dobre na nadciśnienie tętnicze są koty.
- Zwierzęta mogą być cichymi terapeutami
Zwierzęta są juz od wielu lat wykorzystywane przez psychiatrów i psychologów do psychoterapii. Gdy nie ma świadków, właściciele zazwyczaj rozmawiają ze swoimi pupilami tak, jakby byli ludźmi. Mogą wtedy uwolnić swoje uczucia, problemy i lęki, bez obawy, że zostaną wyśmiani. Zwierzęta są zawsze uważnymi słuchaczami, nie udzielają złych rad i zawsze wspierają. Nie dokonują oceny, nie uprzedzają się, a odpowiadają miłością na miłość. Niezależnie od tego, czy dana osoba jest zdrowa, chora, zadowolona czy przygnębiona.
- Zwierzęta nie krytykują
Zwierzęta nie dokonują oceny zabaw, które im proponujemy. Zawsze są gotowe gonić piłkę, pójść na spacer, robić to, na co my mamy ochotę. Zabawa jest podstawowym elementem społecznego, intelektualnego, fizycznego i emocjonalnego rozwoju dla wszystkich dzieci. Nie trzeba nikogo przekonywać jak wielka jest rola zwierząt w terapii dzieci niepełnosprawnych.
- Zwierzęta mogą zwiększyć szanse przeżycia po poważnych chorobach
Dwa badania wykazały, że posiadanie psamiało znaczący wpływ na przeżycie u pacjentów po zawale serca. Przez rok prowadzono obserwację pacjentów, którzy zostali przyjęci do szpitala w wyniku ataku serca. Okazało się, iz posiadacze psów szybciej wracali do zdrowia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze