Powrót do formy po ciąży i porodzie
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez Centrum Respo
Ciąża to niezwykły i ważny okres w życiu kobiety. Niestety, okres po ciąży i porodzie często wiążę się z nadmiarowymi kilogramami, a próby ich redukcji stają się frustrującym elementem w życiu młodej mamy. Czy musi tak być? Przekonaj się, że pozbycie się nadmiarowych kilogramów po ciąży może przebiegać w sposób skuteczny i przyjemny!
Dieta online dla mam
Okres po porodzie stanowi jeden z najpiękniejszych, ale także najbardziej intensywnych etapów w życiu każdej mamy. Niemowlę wymaga ogromnej ilości uwagi i opieki – nic dziwnego, że większość mam nie ma czasu na wybranie się do gabinetu dietetyka w tym okresie. Jednak, gdy czas mija, a powrót do formy sprzed ciąży wydaje się odległy wiele kobiet chciałoby skorzystać z pomocy specjalisty. Na szczęście dziś każdy może odbyć konsultację dietetyczną bez wychodzenia z domu! Dieta online to idealne rozwiązanie dla mam – konsultacje odbywają się zdalnie, ich włączenie do planu dnia jest więc dużo łatwiejsze. Czym charakteryzuje się dobry dietetyk online ? Przede wszystkim, powinien tak dobrać dietę, aby była ona dostosowana do indywidualnych potrzeb danej kobiety, a często także jej dziecka. Dieta matki karmiącej powinna uwzględniać takie czynniki jak alergie występujące u dziecka – np. przy alergii na białka mleka krowiego, wymagana jest eliminacja produktów mlecznych z diety mamy karmiącej dziecko piersią. Czym jeszcze charakteryzuje się dobra dieta po porodzie? Jeżeli dziecko karmione jest piersią, dieta powinna odpowiadać zwiększonym potrzebom na wiele składników odżywczych u kobiet w trakcie laktacji. Przykładem może być jod lub witamina A – zapotrzebowanie na te składniki wzrasta w trakcie laktacji aż o prawie 200% w stosunku do okresu przed ciążą! W trakcie laktacji zapotrzebowanie na większość witamin oraz składników mineralnych jest podwyższone.
Jak widzisz, prawidłowa dieta po ciąży jest niezwykle ważna – odpowiednie proporcje i ilości makroskładników, składników odżywczych oraz energii są elementem kluczowym dla powrotu do masy ciała sprzed ciąży. W związku z tym, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Dobry dietetyk online tak opracuje plan żywieniowy, aby był on responsywny, czyli dopasowany do indywidualnych potrzeb danej kobiety i jej dziecka, a także przyjemny w realizacji!
Regularne posiłki to podstawa
Co jest podstawą redukcji masy ciała po ciąży? Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na regularne posiłki. Pozwolą one ograniczyć podjadanie między posiłkami – dzięki odpowiednim odstępom między posiłkami zwyczajnie nie będziesz mieć apetytu na dodatkowe przekąski. Dlaczego unikanie podjadania jest tak ważne? Po pierwsze, przekąski, po które sięgamy między posiłkami są zwykle dość kaloryczne i mało zdrowe – najczęściej są to słodycze i słone przekąski, a więc produkty, których obecność w jadłospisie nie sprzyja powrotowi do masy ciała sprzed ciąży. Dodatkowo, drobne przekąski powodują wyrzut dodatkowej porcji insuliny do krwioobiegu, co prowadzi zarówno do rozregulowania gospodarki węglowodanowej, jak i wzrostu ilości tkanki tłuszczowej. W sytuacji, w której naprawdę nie masz czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku, a przekąska to Twoja jedyna opcja, warto wybierać jej zdrowe warianty , czyli np. orzechy, kawałki warzyw czy ewentualnie gorzką czekoladę. Na koniec, pozostaje jeszcze jedno kluczowe pytanie: ile posiłków dziennie najlepiej jeść? Generalnie, za optymalną opcję uważany jest jadłospis składający się z 4–5 posiłków w ciągu dnia – zależy to jednak oczywiście od preferencji i możliwości czasowych młodej mamy. Pamiętaj – to dieta ma się dopasować do Ciebie, a nie Ty do diety, nie ma więc sensu, żebyś zmuszała się do zjedzenia 5 posiłków w ciągu dnia, gdy nie masz na nie ani czasu, ani apetytu.
Pamiętaj o dawce snu i czasie na regenerację
Każda młoda mama wie, jak cenne są krótkie chwile odpoczynku w trakcie opieki nad małym dzieckiem. Warto zdawać sobie sprawę, że regeneracja organizmu jest konieczna dla zdrowia i skutecznego powrotu do masy ciała sprzed ciąży. Odpoczynek dobowy to nie tylko dobry sen – o który czasem trudno w obecności niemowlęcia — ale także chwile „dla siebie” w trakcie pełnego zajęć dnia. Warto spędzić je na czynnościach, które pozwalają na regenerację ciała oraz umysłu. Chwila z książką, rozmowa z kimś bliskim czy kąpiel – dobór rodzaju odpoczynku zależy od Ciebie. Oczywiście, chwile spędzone na aktywnej zabawie i opiece nad dzieckiem zwiększają Twoją aktywność fizyczną oraz wydatek energetyczny, musisz jednak pamiętać, że brak równowagi między aktywnością i odpoczynkiem może być równie zgubny dla procesu redukcji masy ciała, co brak aktywności w ogóle. Właśnie dlatego, warto postawić na pomoc dietetyka, który pomoże tak ułożyć Twój jadłospis, aby przygotowanie posiłków nie zajmowało Ci ogromnych ilości czasu, a w planie dnia znalazła się chwila zarówno na aktywność fizyczną, jak i odpoczynek.
Materiał sponsorowany przez Centrum Respo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze