Ćwiczenia fizyczne to strata czasu?
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuNie, jednak nie każdy organizm tak samo reaguje na wysiłek. Naukowcy twierdzą, że niektórzy ludzie marnują czas podczas biegania czy pływania, a to dlatego, że korzyści wynikające z ćwiczeń aerobowych zależą również od genów.
Co za tym idzie, nie każdy, kto intensywnie ćwiczy, może liczyć na wymierne efekty swojej aktywności. Problem ten dotyczy około 20 proc. ludzi na całym świecie. Dla tych osób regularne bieganie czy siłownia na niewiele się zdadzą, mało tego: wynikiem ich aktywności fizycznej mogą być też objawy chorób serca czy cukrzycy.
Zdaniem naukowców lepiej, by osoby te nie ćwiczyły w ogóle, a skupiły się na specjalnej diecie i przyjmowaniu odpowiednich leków. Odkrycie, że 20 proc. ludzi nie odniesie korzyści z ćwiczeń, pozwala też dostosować formę leczenia do organizmu, a także może zmusić pacjentów do przeprowadzania badań DNA. Geny bowiem mają znaczący wpływ na to, czy nasz organizm zareaguje na ćwiczenia, czy też nie.
Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Human Genomics Laboratorium w Luizjanie i Centrum zdrowego starzenia się na Uniwersytecie w Kopenhadze.
Źródło: telegraph.co.uk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze