Zapalenie oskrzeli
OLGA CHOJNACKA • dawno temuKiedy wydaje nam się, że wiosna tuż tuż... najłatwiej o przeziębienie. Do zapalenia oskrzeli dochodzi, gdy drogi oddechowe zostają zaatakowane przez wirusy grypy lub przeziębienie. Bakterie rzadko wywołują pierwotne zakażenie oskrzeli - zwykle pojawiają się w drugiej fazie infekcji wirusowej. Choroba występuje sezonowo z nasileniem w miesiącach wiosennych (w marcu i kwietniu) oraz jesiennych (w październiku i listopadzie).
Rozróżniamy ostre zapalenie oskrzeli, które może wystąpić u każdego jako powikłanie przeziębienia lub grypy i przewlekłe (utrzymuje się przez trzy miesiące i nawraca), które najczęściej występuje u osób w średnim lub starszym wieku, palących papierosy lub narażonych na wdychanie dymu tytoniowego.
Objawy:
trudności w oddychaniu,kaszel (przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli kaszlowi towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny śluzowej, kaszel utrzymuje się około trzech miesięcy i nawraca po roku podczas zimy, pojawia się także świszczący oddech i duszność),ból w górnej części klatki piersiowej,gorączka,ból gardła,objawy przypominające grypę.
Przyczyny:
palenie papierosów, a nawet wdychanie powietrza zanieczyszczonego chemikaliami i innymi drażniącymi substancjami (częściej przewlekłe zapalenie oskrzeli),bakterie, wirusy (częściej ostre zapalenie oskrzeli),astma i rozedma zwiększające podatność na zachorowanie.
Wskazane badania:
badanie plwociny,rentgen klatki piersiowej,próby czynnościowe układu oddechowego.
Leczenie:
Lekarz najczęściej zaleca antybiotyki oraz leki wykrztuśne.
W okresie choroby wskazane jest przebywanie w domu, odpoczynek i zażywanie dużej ilości płynów. Ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza, powstrzymywanie się od palenia papierosów i unikanie kontaktu z osobami przeziębionymi. Kojąco działają też inhalacje. Wystarczy wypełnić umywalkę gorącą wodą, przykryć głowę ręcznikiem i przez 5–10 minut oddychać wilgotnym powietrzem. Powrót do zdrowia następuje po 1–2 tygodniach.
Metody niekonwencjonalne:
Aromaterapia - nacieranie górnej części ciała olejkiem zawierającym wyciąg z bazylii, zewnętrzne stosowanie mieszanki olejków eterycznych o działaniu wykrztuśnym w ostrym zapaleniu oskrzeli (eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy) oraz olejków o działaniu odkażającym w przewlekłym zapaleniu (eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy, lebiodka pospolita).
Naturopatia i leczenie dietą – głodówka trwająca 3 dni, a potem stopniowe wprowadzanie jedzenia. Eliminowanie z diety nabiału, drobiu, tłustego mięsa i smażonych potraw.
Ziołolecznictwo:
czosnek — w ciągu dnia stałe trzymanie w ustach ząbka czosnku, który należy 2 razy zmienić,herbata z eukaliptusa, lipy, z korzeni podbiału, wiązu czerwonego, lukrecji lub korzenia prawoślazu lekarskiego,ziele jeżówki,czosnek w kapsułkach,liście szanty, korzeń lepiężnika, ziele dziurawca i liście podbiału — po 25 g każdej rośliny zmieszać i zalać filiżanką wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na 20 minut, posłodzić miodem, pić 3 filiżanki dziennie (stosować doustnie przy ostrym zapaleniu),doustne przyjmowanie fenkułu włoskiego lub bluszczu pospolitego (wyciągi); ziele hyzopu (2 łyżeczki ziela zalać szklanką wrzącej wody, pozostawić na 10 minut pod przykryciem, pić 3 razy dziennie) w przewlekłym zapaleniu.
Co jeszcze można zrobić?
zrezygnować z palenia papierosów, unikać biernego palenia,wykonywać ćwiczenia oddechowe,stosować kuracje klimatyczne,dbać o aktywność fizyczną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze