Samokontrola piersi
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuRak piersi jest najczęściej występującym u kobiet nowotworem złośliwym. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Najczęściej chorują kobiety po menopauzie, u których w najbliższej rodzinie ktoś chorował na raka piersi, oraz te, które wcześnie rozpoczęły miesiączkowanie, lub późno pojawiła się u nich menopauza. Pamiętać jednak należy, że choroba dotyka również młode kobiety, a czasem nawet nastolatki. Rzadziej rak sutka występuje u mężczyzn.
Podstawą do całkowitego wyleczenia jest wczesne rozpoznanie. Po ukończeniu 20. roku życia każda kobieta co najmniej raz w miesiącu powinna dokonywać samokontroli piersi. Samo wykrycie jakich kol wiek zmian w wyglądzie piersi lub zgrubień nie świadczy o zachorowaniu na raka. Większość zmian w piersiach, zwłaszcza u młodych kobiet, ma charakter łagodny. Do rozwiania wątpliwości konieczna jest oczywiście wizyta u lekarza ginekologa. Młode kobiety powinny badać się u lekarza co najmniej raz na trzy lata. Wraz z wejściem w okres menopauzalny częstotliwość badania powinna zwiększyć się do co najmniej jednego razu w roku. Najskuteczniejszą metodą wykrywania raka piersi jest mammografia. Daje ona szczególnie dobre rezultaty u kobiet po 50. roku życia. U młodych osób, u których tkanka gruczołu sutkowego jest zbita lepiej sprawdza się badanie ultrasonograficzne.
Piersi najlepiej jest badać tydzień po zakończeniu menstruacji.
Przy samobadaniu piersi zwróć uwagę na:
- ból lub tkliwość piersi,
- guzki utrzymujące się przez cały cykl miesiączkowy,
- zmiany w wyglądzie piersi, a w szczególności w jej wielkości, symetryczności, kształcie,
- wciągnięcie skóry lub zmianę koloru,
- wyciek płynu z brodawki,
- wgłębienie brodawki.
Badanie piersi w pozycji stojącej
Stań przed lustrem i unieś ręce w górę. Postaraj się w tej pozycji zaobserwować czy piersi są mniej więcej symetryczne i czy nie zmienił się ich kształt i kolor skóry. Pamiętaj, że praktycznie u każdej kobiety jedna pierś jest nieco większa od drugiej lub odrobinę wyżej położona.
Tych samych obserwacji dokonaj opierając ręce na biodrach. Sprawdź czy z brodawek nie wydobywa się krwisty lub białawy płyn. W tym celu delikatnie ściśnij brodawkę.
Badanie piersi pod prysznicem
Załóż prawą rękę z głowę, a lewą połóż na prawej piersi. Trzema palcami delikatnie naciskaj i sprawdzaj centymetr po centymetrze pierś, dół pachowy i okolice zataczając kółka. Tak samo potraktuj drugą pierś.
Badanie piersi w pozycji leżącej
Prawą rękę włóż pod głowę natomiast lewą wykonaj dokładnie to samo co pod prysznicem. Następnie zamień ręce.
Potem wyjmij rękę spod głowy i prawą ręką zbadaj lewą pachę i na odwrót. Zwróć uwagę na to czy węzły chłonne są powiększone.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze