Pole Dance. Taniec na rurze podbija serca Polek
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuPole Dance, potocznie nazywany tańcem na rurze, cieszy się coraz większą popularnością wśród Polek. Od jakiegoś czasu rzadziej kojarzony jest już z nocnym klubem, a doceniany za kształtowanie mięśni ciała, rzeźbienie sylwetki oraz poprawę kondycji. Dlaczego warto zainteresować się Pole Dance?
Pole Dance ma swoje zwolenniczki na całym świecie. Do tego grona należą: Madonna, Kate Hudson czy Cindy Crawford. Na temat fenomenu tego tańca wypowiada się Joanna Derybowska, mistrzyni Polski Pole Dance 2012, instruktorka studia tańca Free Art. Fusion: Zwolenniczki tej akrobatycznej formy dobrze wiedzą, że Pole Dance to specyficzne połączenie tańca, sztuki, sportu i rekreacji ruchowej. Bywa określany również jako pole fitness, pole fit, pole acrobatics czy aerial pole. Zajęcia w szkołach Pole Dance wyzwalają adrenalinę i poprawiają kondycję. Ponadto taniec ten kształtuje mięśnie pleców, pośladków, a przede wszystkim doskonale rzeźbi sylwetkę.
Treningi wiążą się jednak z pewnym ryzykiem — upadek z drążka, siniaki lub kontuzje, ale te pojawiają się także w innych dyscyplinach sportowych.
Historia narodzin Pole Dance budzi wiele wątpliwości. Zdaniem jednych sięga ona czasów pogańskich, inni uważają, że jego korzeni należy szukać w Indiach. Potwierdzeniem dla tej tezy ma być istniejąca od VII wieku odmiana Jogi wykonywana na pionowych drewnianych palach. Inna legenda głosi, że Pole Dance nawiązuje do tańców amerykańskich tancerek lat 20-tych, które wykorzystywały do wykonywania figur rurek od namiotów.
Pole Dance często mylony jest z Lap Dance, który zagościł w latach 80-tych w klubach Go-Go. Erotyczny i wyzywający styl tańca Lap Dance różni się jednak zarówno formą jak i treścią. Różnica tkwi nie tylko w nazwie (pole — drążek, a nie rura), ale i w przyrządach używanych do tańca. Drążki z klubu fitness nie są w niczym podobne do tych, które znajdują się w nocnych klubach.
Pierwsze lekcje nauki Pole Dance odbyły się w Polsce około 3 lat temu. Jedną z pierwszych instruktorek tańca była Joanna Derybowska. Początkowo zajęcia te były prowadzone tylko w dwóch szkołach tańca. Jednak z czasem zaczęło ich przybywać, gdyż wzrosło zainteresowanie tą formą aktywności. Doceniono wpływ tańca na kształtowanie mięśni oraz wzrost siły fizycznej. Uczestniczki zajęć czerpały z nich dużo radości, zadowolenia, a przede wszystkim zyskiwały pewność siebie. Pole Dance daje korzyści porównywalne do aerobiku i siłowni. Jego zaletą jest dodatkowo atrakcyjność, brak monotonii oraz niewielki element rywalizacji.
Pole Dance ciągle się rozwija. Opracowane zostały figury według stopnia trudności. Opanowanie jednego poziomu umożliwia przejście do następnego etapu i poszerzania swoich tanecznych umiejętności. Poza tym warto wiedzieć, że odbywają się już w Polsce zawody i istnieje system sędziowania ich.
Aby trenować Pole Dance, wymagana jest zgoda rodziców. Oczekiwane rezultaty można osiągnąć tylko dzięki ciężkiej, systematycznej pracy. Korzyści jednak jest wiele, dlatego nie należy się poddawać.
Źródło: informacja prasowa Paula Wardęga
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze