Moda na bieganie
JADWIGA OLCZAK • dawno temuSpacerując w parku coraz częściej dostrzec można osoby w różnym wieku uprawiające jogging. Bieganie jest nie tylko doskonałą okazją do zgubienia zbędnych kilogramów i poprawienia kondycji, ale także doskonałym sposobem na stres. Zwolenników tego sportu przybywa.
Wpływ joggingu na nasz organizm:
pomaga zachować zgrabną i smukłą sylwetkę (przebiegnięcie kilometra w ciągu 3 — 4 minut to spalenie 1200 kalorii, a w ciągu 5 minut 1000 kalorii),zwiększa naszą wytrzymałość,podnosi wydolność układu krążenia,przyczynia się do wzrostu metabolizmu, dzięki dotarciu większej ilości natlenionej krwi do naszych mięśni,zmniejsza ryzyko zawału serca,zmniejsza poziom cholesterolu,zapobiega zaburzeniom pamięci krótkotrwałej,pomaga rozładować napięcie, stres (osoby biegające są w mniejszym stopniu narażone na depresję pochodzenia endogennego),korzystnie wpływa na ukrwienie i dotlenienie skóry, dzięki czemu staje się ona elastyczna i zaróżowiona.
Jogging nie jest sportem kosztownym, dlatego każdy przy odrobinie chęci i odpowiedniej motywacji może zacząć biegać. Wystarczy kupić sobie wygodne sportowe obuwie oraz dres na początek. Potem, gdy zdecydujemy się na codzienne bieganie, najlepiej sprawić sobie buty z amortyzacją, a strój powinien być uszyty z materiału przepuszczającego powietrze.
Często osobom biegającym brakuje konsekwencji w podjętym przez siebie działaniu, dlatego coraz więcej Polaków ma problemy z nadciśnieniem, a aż 60% społeczeństwa cierpi z powodu podwyższonego cholesterolu. Brak regularnych ćwiczeń w połączeniu z nieodpowiednią dietą powoduje, oprócz nadmiaru kilogramów, problemy z koncentracją oraz stopniową utratę energii.
Decydując się na systematyczne ćwiczenia należy przyzwyczajać swój organizm stopniowo do wysiłku fizycznego. Zawsze wskazana jest chociaż pięciominutowa rozgrzewka przygotowująca do intensywnego wysiłku. Dzięki temu nasze mięśnie będą odpowiednio rozciągnięte. Warto zacząć od truchtu, by w miarę osiągania lepszej kondycji przejść do szybszych biegów. Mierząc siły na zamiary, być może nie zniechęcimy się i przekonamy do regularnych ćwiczeń. Jeżeli od razu postawimy sobie poprzeczkę zbyt wysoko, zanim organizm zdąży przyzwyczaić się do wzmożonego wysiłku, radość z uprawiania sportu może się zmniejszyć i nie zmobilizuje do systematyczności.
Doskonałym miejscem do biegania są parki i leśne ścieżki, gdyż miękkie podłoże zmniejsza obciążenie naszych stawów. Ponadto otaczająca dookoła zieleń nie tylko odpowiednio dotlenia nasz organizm, ale działa kojąco, pomaga się wyciszyć i odstresować. Biegając trzeba pamiętać, by przyjąć wyprostowaną postawę oraz rozluźnić ramiona. Ważny jest również regularny oddech.
Jak przygotować się do joggingu?
zrezygnuj z ciężkostrawnych potraw i rozpocznij przygotowywanie organizmu do biegów poprzez rozciąganie na około tydzień przed planowanymi biegami,w kolejnych tygodniach rozpocznij bieganie, początkowo 2 minuty biegu i 4 marszu, następnie po 3 minuty, potem 5 i 2, 7 i 3, 8 i 2, 9 i 2, 9 i 1, 13 i 2, a na koniec 13 minut biegu i 1minuta marszu,biegnij pół godziny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze