Pasożyty u kota - co robić? Przyczyny, leczenie i zapobieganie
PATRYCJA CIUPAK • dawno temuMateriał sponsorowany przez Apetete
Pasożyty to bardzo duży problem, z którym przychodzi się borykać niemal każdemu właścicielowi kota. Jeśli zwierzak wychodzi na zewnątrz, to bardzo łatwo o to, by złapał jakiegoś nieproszonego gościa. Co powinniśmy zrobić, gdy dojdzie do takiej sytuacji? Sprawdźmy, jak zdiagnozować zakażenie pasożytami i jakie preparaty stosować do leczenia.
Jakie są objawy zakażenia pasożytami u kota?
Wykrycie pasożytów u kota nie jest wcale takim prostym zadaniem. Często bowiem zdarza się, że robaki nie wywołują żadnych zewnętrznych oznak, które mogłyby sygnalizować nam, że ze zdrowiem zwierzaka jest coś nie tak. Dlatego też obecność pasożytów w organizmie kota najskuteczniej wykrywają profesjonalne badania. Jednak taki przegląd organizmu przeprowadza się jedynie raz na jakiś czas. Jak więc możemy zauważyć, że pasożyty zaatakowały naszego kota wcześniej, czyli zanim zrobimy badania? Robaki najczęściej wywołują dolegliwości związane z układem trawiennym. Dlatego też mogą pojawić się wtedy:
- częste wymioty
- spadek wagi
- biegunki
- krew w kale.
Pasożyty bytują w organizmie, żywiąc się jego kosztem, a to może powodować także choćby osłabienie sierści i jej wypadanie. Przy obecności pasożytów, możemy zauważyć również zmiany w zachowaniu kota. Zaatakowane w ten sposób organizmy zwierzęce są osłabione, a to może powodować brak apetytu, apatię, czy też odczuwanie niepokoju.
Warto pamiętać, że koty narażone są na atak różnego rodzaju pasożytów. Zagrażają im nie tylko te bytujące w organizmie, ale i pasożyty zewnętrzne, takie jak kleszcze, pchły, czy wszy — te jednak znacznie łatwiej zauważyć. I to nawet gołym okiem. A nawet jeśli nie, to kot szybko da nam o tym znać silnie się drapiąc, czy też wygryzając furto.
Preparaty na pasożyty u kota — jakie wybrać?
Przy występowaniu jakichkolwiek pasożytów u kota, niezbędne jest odrobaczanie organizmu. Jest to działanie, które polega na usunięciu z organizmu zwierzaka robaków w sposób farmakologiczny, czyli poprzez podanie odpowiedniego preparatu leczniczego. Takie leki zaburzają metabolizm robaków, dzięki czemu eliminują wszystkich nieproszonych gości.
Na rynku dostępne są różne rodzaje preparatów na pasożyty. Możemy zamówić je na przykład na https://apetete.pl/preparaty-na-pasozyty-dla-kota.html, gdzie czeka na nas naprawdę ogromny wybór produktów. Wśród nich znajdziemy różne rodzaje środków farmakologicznych w wielu postaciach — w tabletkach, sprayu, kroplach i nie tylko. Pojawia się więc pytanie, jaki preparat wybrać?
Tutaj nie możemy otrzymać jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ dobór leku zależy przede wszystkim od rodzaju pasożyta. Te atakujące organizm od wewnątrz najczęściej zwalcza się przy pomocy specjalnych tabletek, które trafiają bezpośrednio do przewodu pokarmowego. Dużą skuteczność zapewniają także preparaty do nakrapiania. Aplikuje się je zwykle na kark kota. Jeśli chodzi zaś o pasożyty zewnętrzne, to tutaj najlepiej działają wszelkie środki, które stosuje się miejscowo, szczególnie te w formie sprayu.
Jak zapobiegać pasożytom u kota?
Chociaż nie zawsze da się uniknąć robaków u kota, to warto jednak na co dzień robić wszystko, co w naszej mocy, by jednak uchronić naszego pupila przed takimi szkodnikami. Profilaktyka chorób pasożytniczych u kotów będzie wyglądać inaczej w zależności od rodzaju pasożytów. Jeśli chodzi o te wewnętrzne, to najlepszym działaniem jest regularne wykonywanie działań. Prócz tego dobrym zwyczajem jest też unikanie jedzenia surowego mięsa. W przypadku pasożytów bytujących na skórze i futerku kota można stosować preparaty ziołowe w sprayu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest jednak specjalna obroża, która odstrasza robaki.
Materiał sponsorowany przez Apetete
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze