Nawilżaj się!
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuWłaściwe nawodnienie organizmu, a więc ilość wypitych płynów w ciągu dnia ma ogromne znaczenie dla stanu twojego zdrowia. Wpływa także na samopoczucie oraz procesy intelektualne, dlatego bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi podczas pracy 60% dziennego zapotrzebowania na płyny. W przeciwnym razie grozi nam odwodnienie, które wiąże się ze spadkiem koncentracji, a to oznacza mniejszą efektywność.
Około 60% ludzkiego organizmu składa się z wody, którą tracimy codziennie podczas pocenia się, wydalania czy oddychania. Ubywa wtedy około 2–3 litrów, których ubytek należy systematycznie uzupełniać. Wpływ na większe zapotrzebowanie na płyny ma wysokość temperatury, wilgotność powietrza, a także rodzaj wykonywanej pracy. Pochłonięci obowiązkami zawodowymi często zapominamy zarówno o jedzeniu, jak i piciu. Odpowiednie nawodnienie nie tylko wpływa na samopoczucie, ale i na nawilżenie śluzówek, co jest bardzo ważne podczas wykonywania pracy, w której główną rolę odgrywają oczy. Wysoka temperatura w miejscu pracy oraz specjalna odzież ochronna, a przede wszystkim duży wysiłek fizyczny wiążą się z koniecznością regularnego uzupełniania płynów.
Bardzo ważne jest wyrobienie w sobie nawyku picia przez cały dzień, małymi łykami. Warto mieć jakieś płyny zawsze po ręką. Najlepiej, aby miały temperaturę pokojową, gdyż wtedy wypijamy więcej. Nie musimy sięgać tylko po wodę, gdyż soki, mleko, kawa, herbata lub napoje są także źródłem skutecznego nawadniania organizmu.
— Dodatkowo te ostatnie, oprócz przyjemnego smaku, to także „zastrzyk” energii dla umysłu, co w pracy jest szczególnie istotne. Glukoza jest jedynym paliwem dla mózgu – mówi mgr inż. Ewa Sypnik-Pogorzelska, specjalista ds. żywienia człowieka z Poradni Dietetycznej Dietosfera.
W przypadku, gdy ograniczamy dodatkowe kalorie, mamy do dyspozycji napoje o zerowej lub obniżonej kaloryczności np. typu light.
Zdrowa, dorosła osoba powinna wypijać przeciętnie około 2–2,5 litra płynów dziennie. Tak wynika z zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Dzienne zapotrzebowanie na płyny w 20–30% pokrywają pokarmy, natomiast 70–80% napoje.
O kondycji pracownika decyduje więc odpowiednie nawodnienie. Zdaniem naukowców z Europejskiego Instytutu Nawodnienia brak właściwego nawodnienia obniża sprawność intelektualną, w tym pamięć krótkotrwałą, koncentrację, przyswajanie wiedzy, a nawet zdolności decyzyjne. Powoduje, że szybko odczuwa on zmęczenie, nawet przy niewielkim odwodnieniu. Mogą także wystąpić zaburzenia reakcji psychomotorycznych. Lekceważenie potrzeby dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości wody z biegiem czasu może prowadzić do wystąpienia kolejnych dolegliwości — problemów trawiennych, częstych infekcji, reakcji alergicznych bądź też bólów pleców, głowy i stawów.
Wyniki badań dowodzą, że niewłaściwe nawadnianie się w miejscu pracy, w połączeniu z temperaturą wyższą niż 24 stopnie, może powodować nawet 30% wzrost wypadków przy pracy.
Pamiętaj więc o regularnym nawadnianiu organizmu, gdyż gwarantuje ci ono nie tylko zdrowie, lepsze samopoczucie, ale i bezpieczeństwo.
Źródło: informacja prasowa Beata Napiórkowska-Milewicz, Beata Ptaszyńska-Jedynak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze