Nawilżanie ciała
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuWarunki, w których żyjemy, coraz wyższa temperatura, szkodliwa chemia, smog i stres powodują, że nasza skóra nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie ochronnej otoczki i zatrzymywać wody w naskórku niezbędnej do jego odnowy i zachowania elastyczności. Skóra potrzebuje pomocy zarówno od środka, jak i na zewnątrz.
Nawilżenie skóry od wewnątrz
To, czego najbardziej potrzebuje nasza skóra to odpowiednie nawilżenie. Podstawą pielęgnacji skóry niech stanie się dla ciebie wypijanie 2,5 litra płynów dziennie, najlepiej wody mineralnej, soków warzywnych i niesłodzonych soków owocowych. Latem ilość wody powinna być znacznie większa. Ważny jest także sposób picia. Jeśli jednorazowo wlejesz w siebie małą butelkę wody, możesz być pewna, że większość po chwili wydalisz z moczem. Wodę popijaj często, ale w małych ilościach. Wtedy szansa na jej zatrzymanie w skórze znacznie wzrasta. Dodatkowo warto stosować suplement wspomagający nawilżenie skóry od środka, który usprawnia wiązanie wody w komórkach naskórka.
Woda termalna do nawilżania skóry
W czasie upałów oraz w ogrzewanych pomieszczeniach zimą konieczne może stać się nawilżanie skóry nie tylko za pomocą kremu. Warto stosować wodę termalną w sprayu. Jeśli spryskasz skórę i delikatnie usuniesz miękką chusteczką nadmiar wody, nie powinnaś nawet uszkodzić makijażu.
Nawilżenie skóry twarzy
Choć skóra całego ciała wymaga nawilżenia w równym stopniu, to do pielęgnacji twarzy, dłoni, stóp i reszty ciała potrzebne są różne rodzaje kosmetyków nawilżających. Zwykle najwięcej uwagi poświęcamy nawilżaniu twarzy, gdyż jest ona najbardziej wyeksponowaną i reprezentacyjną częścią naszego ciała. Skóra twarzy miewa skłonności do wytwarzania nadmiaru sebum lub do szybszego wysuszania się. Wymaga doboru odpowiedniego kremu dostosowanego do jej typu oraz pory roku. Wiadome jest, że w okresie upałów lepiej sprawdzi się lekka emulsja, a w zimie krem o tłustszej konsystencji.
Nawilżanie całego ciała
Nawilżanie ciała jest znacznie prostsze, ponieważ zdecydowana większość kosmetyków ma podobne właściwości nawilżające. Różnią się głównie zapachem oraz dodatkowymi właściwościami, np. wyszczuplającymi lub ujędrniającymi. Dla skóry tłustej i normalnej przeznaczone są lżejsze balsamy i mleczka o płynnej konsystencji, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają lepiącej się warstwy. Tłuste kremy i masła do ciała nadają się raczej dla skóry suchej. Stosowanie ich przy skórze tłustej, a co gorsze trądzikowej, powoduje powstawanie zaskórników i wyprysków, szczególnie w okolicach dekoltu, ramion, pleców i pośladków.
Nawilżanie dłoni i stóp
Dłonie oraz stopy potrzebują osobnej uwagi. Teoretycznie bezproblemowa skóra może być pielęgnowana zwykłym kremem do ciała. Jednakże kremy przeznaczone specjalnie do rąk często zawierają także witaminy i składniki odżywiające i wzmacniające paznokcie. Ponadto skóra w tym miejscu jest niezwykle cienka i najszybciej się starzeje. Potrzebuje zatem odżywczego kremu, nierzadko na bazie gliceryny.
Skóra stóp bywa problematyczna. Najczęściej dochodzi do zgrubienia naskórka oraz pękania skóry na piętach. Tu zwykły krem już sobie nie poradzi. Także stopy nadmiernie potliwe wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed nieprzyjemnym zapachem i uczuciem. Warto zaopatrzyć się wtedy w krem, który dodatkowo zawiera hamujący pocenie się talk.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze