Odwodniona cera
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuWyróżniamy kilka podstawowych rodzajów cery, tj. tłustą, mieszaną, suchą, normalną i wrażliwą. Problemem jest rzadko dobrze rozpoznana cera odwodniona, która może się zarówno przetłuszczać, jak i mieć skłonność do wysuszania. Sucha skóra zazwyczaj jest odwodniona, w przeciwieństwie do skóry tłustej lub trądzikowej. W przypadku skóry tłustej odwodnienie zdarza się dość rzadko. Zwykle jest cienka i mało elastyczna. Jej głównym problemem jest to, że jej komórki słabo wiążą wodę, a jej cyrkulacja w głębszych warstwach skóry jest upośledzona.
Przyczyny odwodnienia skóry
Przyczyn odwodnienia skóry jest kilka. Dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Przyczyny wewnętrzne wiążą się z jedzeniem. Aby skóra była dostatecznie nawilżona, należy jej dostarczać co najmniej 2 litry płynów dziennie, a w okresie letnim znacznie więcej. Potrzebna jest zbilansowana dieta. Koniecznie zrezygnuj z jedzenia typu fast food i ogranicz spożycie soli. Winne mogą być także niektóre leki, np. diuretyki, a także palenie papierosów. Przyczyny zewnętrzne są związane z czynnikami takimi jak temperatura i klimat oraz z nieodpowiednią pielęgnacją. Skóra traci dużo wody z powodu klimatyzacji oraz dużych wahań temperatury. Należy ją więc nawilżać nawet kilka razy dziennie. Traci także sprężystość pod wpływem twardej wody oraz wysuszających kosmetyków. Tu szczególne trudności sprawia cera tłusta, ponieważ kosmetyki dla niej przeznaczone bardzo często zawierają alkohol i dość mocno wysuszają skórę. Niekorzystne dla skóry jest także mycie jej zwykłym mydłem. Wybieraj raczej myjący krem-żel lub płyn micelarny. Ponieważ skóra odwodniona jest stosunkowo cienka, należy stosować delikatne peelingi enzymatyczne. Wystarczy raz na dwa tygodnie, aby nie pozbawiać jej ochronnej otoczki.
Pielęgnacja skóry odwodnionej
Do oczyszczania skóry stosuj tylko delikatne kosmetyki o kremowej konsystencji. Zabronione są żele antybakteryjne, które silnie wysuszają skórę. Jeśli twoja cera jest dodatkowo wrażliwa lub dojrzała, do jej oczyszczania stosuj płyn micelarny. Nie zapominaj o tonizowaniu, gdyż odpowiednie pH skóry pozwala utrzymać stałe nawilżenie. Najważniejsze jest jednak nawilżanie. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj dermokosmetyki przeznaczone dla skóry odwodnionej. Wybierając krem, zwróć uwagę na to, czy zawiera składniki silnie nawilżające i natłuszczające oraz wiążące cząsteczki wody w skórze. Warte polecenia są: kwas hialuronowy, mocznik, oleje, proteiny jedwabiu, kolagen, elastyna, pantenol, gliceryna oraz witaminy A i E. Dodatkowo stosuj suplementy diety wspomagające nawilżanie skóry od wewnątrz.
Godne polecenia są także zabiegi kosmetyczne, podczas których do głębszych warstw skóry wprowadzane są składniki regenerujące i dogłębnie nawilżające oraz poprawiające krążenie wody w komórkach. Z pewnością sprawdzi się tu mezoterapia. Szczególnie troskliwie zaopiekuj się swoją skórą w czasie zimy i lata, gdy jest narażona na niekorzystny wpływ mrozu, słońca oraz klimatyzacji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze