Czym objawia się zespół niespokojnych nóg? Przyczyny i leczenie schorzenia
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuZespół niespokojnych nóg charakteryzuje się nieodpartym przymusem poruszania nogami, a także odczuwaniem ich mrowienia i drętwienia. Takie nagłe odczucia pojawiają się zazwyczaj podczas wieczornego odpoczynku. Podobnie jak niespodziewanie pojawiają się objawy zespołu niespokojnych nóg, równie szybko ustępują podczas ruchu. Jak się okazuje z roku na rok liczba osób cierpiących na to schorzenie rośnie – bardzo wielu chorych boryka się także z bezsennością.
Dotknięci zespołem niespokojnych nóg, dosyć często nawet nie zdają sobie sprawy ze swojej przypadłości. Objawy towarzyszące temu zjawisku są trudne do opisania, dlatego też bywają niejednoznaczne i nie można prawidłowo postawić diagnozy. Jednak zespół niespokojnych nóg można leczyć kilkoma preparatami, które złagodzą wszystkie uciążliwe symptomy.
Zespół niespokojnych nóg i szczegółowe objawy
Jak już zostało to wspomniane, objawy zespołu niespokojnych nóg są ciężkie do zdiagnozowania i opisania. Sami cierpiący nie zawsze potrafią trafnie wyjaśnić, co im dolega. Najczęściej jednak do objawów zespołu niespokojnych nóg można zaliczyć: drętwienie kończyn, uczucie mrowienia, swędzenie, drganie czy "mrówki pod skórą". Pojawiają się zawsze wieczorem i nocą, przez co chory nie może wypocząć ani zasnąć, co w rezultacie może doprowadzić także do bezsenności. Dotknięci zespołem niespokojnych nóg uskarżają się na kilkukrotne przebudzenia w nocy, zwłaszcza wtedy, gdy próbują zmienić pozycję do spania. Z kolei w ciągu dnia zauważają mimowolne poruszanie nóg przypominające prostowanie i zginanie, a także często nie mogą usiedzieć w jednym miejscu.
Jakie są przyczyny zespołu niespokojnych nóg?
Tak naprawdę dokładnych przyczyn występowania zespołu niespokojnych nóg (także znanych jako RLS), nie zostały poznane do dzisiaj. Przeprowadzone badania nad tym zjawiskiem wykluczyły jedynie podłoże psychiczne. Ze względu na brak jakichkolwiek czynników wpływających na pojawienie się zespołu niespokojnych nóg, nie ma także żadnej metody, która zapobiegnie temu schorzeniu. Odkryto, że RLS towarzyszy także przy niedoborach żelaza w organizmie i w związku z tym ciężarne kobiety częściej na to chorują. Zespół niespokojnych nóg objawia się także u chorych na niewydolność nerek czy przyjmujących leki na cukrzycę. Istotnym faktem w rozpoznaniu RLS jest fakt, że przy rozwoju schorzenia ważną rolę odgrywa niedobór dopaminy.
Jak rozpoznać zespół niespokojnych nóg?
Kiedy borykasz się z dziwnymi bólem mrowieniem w kończynach dolnych, zwróć się o pomoc do lekarza, który przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad i na jego podstawie wykluczy bądź potwierdzi zespół niespokojnych nóg. Neurolog zada ci kluczowe pytania, dlatego też musisz odpowiedzieć na nie szczerze, ponieważ tylko dzięki temu specjalista zrozumie na co chorujesz. Pamiętaj, że tylko wywiad i obserwacja mogą udowodnić wystąpienie zespołu niespokojnych nóg.
Leczenie zespołu niespokojnych nóg
Przy terapii zespołu niespokojnych nóg, lekarz może zalecić stosowanie kilku leków z różnych grup. Najczęściej są to preparaty z pochodnymi należącymi do antagonistów dopaminy oraz leki opioidowe. Specjalista zleci także zbadanie poziomu żelaza w organizmie i przy ewentualnym niedoborze przepisze dodatkowe leki. Dobrym sposobem na złagodzenie zespołu niespokojnych nóg może być aktywność fizyczna: pływanie, joga, jazda na rowerze, masaż oraz taniec.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze