Męczy cię bezsenność? Powodem może być… źle dobrana poduszka!
REDAKCJA KAFETERII • dawno temuArtykuł sponsorowany
Cały dzień marzyć o tym, by położyć się spać, i nie móc zasnąć aż do świtu – to koszmar, z którym co noc przychodzi się mierzyć milionom osób na całym świecie. Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się, jakie są najpopularniejsze przyczyny problemów ze snem i w jaki sposób na jakość snu może wpływać dobór odpowiedniej poduszki.
Co może powodować bezsenność?
Każdemu zdarza się czasem nieprzespana noc albo nieefektywny, przerywany sen – dzieje się tak na przykład latem, gdy doskwierają nam upały, albo (w niektórych przypadkach) po zbyt późno wypitej filiżance mocnej kawy. Dopóki jednak to zjawisko przyjmuje charakter epizodyczny, raczej nie ma powodów do niepokoju. Gdy jednak stan bezsenności utrzymuje się całymi tygodniami czy nawet miesiącami, staje się nie tylko uciążliwy, ale też niebezpieczny dla zdrowia. To właśnie odpowiednio długi, regularny sen zapewnia przecież organizmowi prawidłowe funkcjonowanie – gdy go brakuje, nasze ciało i umysł nie są w stanie zregenerować się i przygotować do dalszej niezawodnej pracy.
W somnologii – a więc w medycynie snu – wyróżnia się trzy rodzaje bezsenności ze względu na czas trwania objawów. Najpoważniejsza z nich jest bezsenność przewlekła, która utrzymuje się dłużej niż miesiąc i w większości przypadków stanowi jeden z objawów problemów psychicznych (ze szczególnym wskazaniem na depresję, uzależnienia oraz stany lękowe) czy przewlekłych chorób somatycznych, jak np. zaburzenia gospodarki hormonalnej, choroby neurologiczne, choroby układu krążenia czy reumatoidalne stany zapalne. Wówczas niezbędne jest leczenie farmakologiczne.
Znacznie bardziej powszechna jest bezsenność przygodna, która trwa nie dłużej niż kilka dni, oraz bezsenność krótkotrwała, nieprzekraczająca 4 tygodni. W obu tych przypadkach najczęstszą przyczyną okazuje się – co nie będzie chyba zaskoczeniem – stres (o różnym podłożu: zawodowym, szkolnym, rodzinnym). Problemy ze snem często są też skutkami ubocznymi znaczących zmian trybu życia, takich jak np. przeprowadzka do nowego miasta czy podjęcie nowej pracy. Krótkotrwałe stany bezsenności czasami są również związane z dokuczającymi nam sezonowymi przeziębieniami – wówczas nie możemy spać, bo z zatkanym nosem zwyczajnie trudno jest nam swobodnie oddychać.
W walce z bezsennością przygodną i krótkotrwałą nie stosuje się raczej silnych środków farmakologicznych. Spektrum proponowanych przez lekarzy i psychoterapeutów sposobów radzenia sobie z krótkotrwałymi zaburzeniami snu jest jednak dość szerokie – od ziołolecznictwa (prym wiedzie tu melisa, ale poleca się także np. walerianę, szyszki chmielu czy kozłka lekarskiego) przez jogę po ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response – to wywoływane przez specyficzne bodźce zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy i szyi wykorzystywane w celach relaksacyjnych). Jeśli jednak mimo godzin spędzonych na ćwiczeniach w pozycji psa z głową w dół i kwiatu lotosu lub na oglądaniu w internecie wideo z ludźmi chrupiącymi ogórki i zgniatającymi w dłoniach celofan sen nadal uparcie trzyma się od ciebie z daleka, warto przyjrzeć się bliżej… twojej sypialni, a konkretniej – jej wyposażeniu. Możliwe, że faktyczną przyczyną, dla której często przewracasz się z boku na bok aż do rana, bezskutecznie licząc owce, wcale nie są stresujące sytuacje w życiu codziennym, a… niewłaściwie dobrana poduszka.
Cechy idealnej poduszki
Dobór odpowiedniej poduszki do spania jest jednym z kluczowych czynników wpływających na późniejszą jakość snu. Jeśli ta, na której układasz się do snu, już się zużyła lub jeśli jej parametry nie pokrywają się z twoimi potrzebami, nawet regularne popijanie silnego naparu z melisy i próby wyciszenia się przed położeniem się do łóżka nie pomogą ci zwalczyć problemów ze snem. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając idealną poduszkę do spania?
Obok materaca to właśnie poduszka odpowiada za ułożenie ciała podczas snu. Zapewnia też prawidłowe podparcie, dzięki któremu ciało osiąga optymalną pozycję do nocnego odpoczynku. Nie trzeba chyba jednak wyjaśniać, że to kwestia niezwykle indywidualna: jedni śpią na lewym, inni na prawym boku, jeszcze inni układają się do snu na wznak albo na brzuchu z jedną ręką wysuniętą gdzieś daleko w przód… Co więcej, nawet u tej samej osoby te preferencje z różnych powodów często się zmieniają. Dobra poduszka musi więc być wykonana z takiego materiału, który dopasuje się do indywidualnych potrzeb użytkownika i będzie w stanie zapewnić mu odpowiednie, trwałe podparcie w każdej sytuacji. Ważna okazuje się też kwestia nacisku poduszki na te części ciała, które będą się z nią bezpośrednio stykać – na głowę, szyję i ramiona. Dla zapewnienia pełnego komfortu snu nacisk ten powinien być maksymalnie zredukowany. W przeciwnym razie pojawia się bowiem niebezpieczeństwo wystąpienia bólów karku i szyi, z którymi przyjdzie nam walczyć po przebudzeniu.
Niezwykle ważna jest przy tym także trwałość materiału stanowiącego wypełnienie poduszki. Powinien być solidny, wytrzymały i odporny na odkształcenia, tak by poduszka mogła ci odpowiednio służyć przez co najmniej kilka lat. Jeśli bowiem wybierzesz poduszkę o gorszym wypełnieniu i wykończeniu, po kilku miesiącach będziesz zmuszony wymienić ją na nowo – płaska, zniekształcona poduszka nie będzie ci dawała spokojnie spać.
Wybierając poduszkę do spania, warto też bacznie przyjrzeć się jej pokrowcom. Przede wszystkim powinny one posiadać odpowiednie atesty potwierdzające brak jakichkolwiek substancji szkodliwych w materiałach, z których zostały wykonane. Liczą się także względy praktyczne – użytkowanie poduszek przez długi czas znacznie ułatwia możliwość wygodnego i szybkiego zdjęcia oraz wyprania pokrowców.
Co wyróżnia poduszki TEMPUR®?
Choć mogłoby się wydawać, że skoro poduszka dobrej jakości stanowi gwarancję dobrego snu, będącego fundamentalną potrzebą każdego człowieka, to odpowiedni produkt można znaleźć w każdym dobrym sklepie, okazuje się, że nie jest to takie proste. Wiele dostępnych na rynku zwykłych poduszek wypełnionych jest niskiej jakości materiałami, które sprawiają, że całość szybko się zużywa i nie spełnia swojej podstawowej funkcji – nie stanowi wystarczającego podparcia dla ciała. Dlatego też warto podarować sobie odrobinę luksusu w postaci poduszki z wyższej półki – poduszki TEMPUR®.
Produkty tej marki – zarówno poduszki, jak i materace – oferują swoim użytkownikom zupełnie nową jakość nocnego wypoczynku. Wszystko za sprawą unikatowego materiału, z jakiego zostały wykonane. Materiał TEMPUR® swoje początki bierze z laboratoriów NASA, gdzie jego prototyp został opracowany, by minimalizować nacisk i w ten sposób wspierać i chronić astronautów podczas startu w pozaziemską podróż. Dalsze specjalistyczne badania nad tą substancją zaowocowały stworzeniem jedynej w swoim rodzaju kolekcji materaców i poduszek zapewniających najlepszy sen.
Poduszki TEMPUR® to dwie kolekcje produktów odpowiadających różnym specyficznym potrzebom swoich przyszłych użytkowników. Seria Ergonomiczne Podparcie to na przykład kilka jedynych w swoim rodzaju poduszek profilowanych, zaprojektowanych z myślą o osobach, które mają swoją ulubioną, często nietypową pozycję snu. Wyjątkowe kształty poduszek z tej kolekcji zostały dostosowane do potrzeb osób najczęściej sypiających na brzuchu (TEMPUR® Ombracio), na plecach (TEMPUR® Millenium), na boku (TEMPUR® Original oraz TEMPUR® Symphony), a także tych, które kilka razy w ciągu nocy zmieniają pozycję snu (TEMPUR® Sonata). Dzięki zdolności do idealnego dopasowania się do użytkownika zapobiegają takim problemom, jak bóle szyi i kręgosłupa, chrapanie czy nadmierne napięcie mięśni.
W kolekcji Klasyczny Komfort znalazły się poduszki o tradycyjnym kształcie, które dają się jednak łatwo formować, tak by zapewniać jak najwygodniejszą pozycję snu ze stabilnym podparciem i komfortową redukcję nacisku. Co więcej, model TEMPUR® EasyClean wypełniony został specjalną wersją materiału TEMPUR®, którą z powodzeniem można w szybki i prosty sposób wyprać w pralce. Dodatkowym atutem tej serii jest fakt, że w zależności od swoich potrzeb i preferencji możesz zdecydować się na różny stopień twardości swojej poduszki (miękki, średni lub twardy). Poduszki TEMPUR® są w pełni kompatybilne z materacami TEMPUR®, tworząc wraz z nimi optymalny system snu. Jednak bez obaw można je stosować również na innych materacach, pamiętając o doborze modelu i rozmiaru poduszki do swoich potrzeb: sylwetki, pozycji snu i preferowanej twardości.
Liczne modele poduszek TEMPUR® mogą zostać wyposażone w rewolucyjny pokrowiec CoolTouch™. To technologia, która zapewnia przyjemne uczucie chłodu, odprowadzając nadmiar ciepła podczas snu. W ten sposób zarówno ułatwia zasypianie, jak i sprawia, że przez całą noc śpisz spokojnie i komfortowo, w optymalnej dla twojego ciała temperaturze.
Dobra poduszka = spokojny sen
Jak sam widzisz, odpowiednio zaprojektowana poduszka dopasowana do twoich potrzeb i wyposażona w nowoczesne technologie może zdziałać prawdziwe cuda. Jeśli więc spokojna wschodnia gimnastyka na macie i popijanie aromatycznych ziółek wydają się sympatycznymi rytuałami, ale nie przynoszą pożądanych rezultatów w walce z bezsennością, koniecznie przyjrzyj się poduszce, na której śpisz, i oceń, czy wciąż prawidłowo spełnia swoją funkcję. Może się bowiem okazać, że nawet nie zauważyłeś, w jak dużym stopniu zużyła się i odkształciła, i w niczym nie przypomina już wygodnej, miękkiej chmurki sprzyjającej zasypianiu. Taka niewielka zmiana sypialnianych akcesoriów przyniesie zauważalną poprawę w jakości twojego nocnego odpoczynku.
Oczywiście, nie twierdzimy, że odpowiednio dobrana poduszka rozwiąże każdy problem ze snem. W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli bezsenność utrzymuje się przez kilka tygodni, u jej podłoża leżą zapewne (jak wspomnieliśmy na samym początku) dość poważne problemy zdrowotne, których nie da się uleczyć zmianą poduszki. Solidne podparcie, dopasowanie do kształtu ciała i ulubionej pozycji snu, a także optymalnie dobrany stopień twardości poduszki z pewnością jednak nie zaszkodzą. Wręcz przeciwnie – mogą się wydatnie przyczynić do szybszego uregulowania zaburzeń snu i w konsekwencji pomogą szybciej wrócić do zdrowia.
Pamiętaj, że każdy zasługuje na luksus spokojnego snu. Zamiast więc czekać, aż bezsenne noce same przeminą, przyjrzyj się wyposażeniu swojej sypialni i zacznij działać.
Spokojnych snów!
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze