Na którym boku spać, czyli pozycje podczas spania
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuArtykuł sponsorowany
Niejednokrotnie spotykamy się z opinią, że lepiej spać na prawym boku, gdyż wówczas odciążamy całą lewą stronę, po której znajduje się serce oraz inne ważne organy. Wybierając tę opcję na nic "nie naciskamy" i stwarzamy idealne warunki do wypoczynku. To jednak nie jest do końca prawda. Dalekowschodnie mądrości medyczne wyraźnie sugerują, że o wiele lepiej wybrać właśnie bok przeciwległy. Dlaczego?
Do spania wybierz lewy bok!
Właściwa ilość jakościowego snu to jeden z filarów zdrowego funkcjonowania naszych organizmów. Jednakże nie zawsze wiemy, jakie warunki powinniśmy stworzyć sobie do wypoczynku perfekcyjnego.
Jednym z ważnych elementów jest odpowiednie ułożenie naszego ciała. Z jednej strony najlepszą pozycją do spania jest ta, w której najlepiej się wysypiamy. Z drugiej zaś istnieją różne szkoły pod względem właściwego ułożenia w czasie spoczynku. Na którym boku lepiej spać i dlaczego akurat na lewym? Poniżej kilka argumentów za taką koncepcją.:
• Trening dla serca
Choć brzmi to jak metafora, spanie na lewym boku rzeczywiście powoduje subtelny nacisk, a zatem pobudza serce do zdrowego wysiłku, sprawiając, że dokonujemy czegoś na kształt automasażu. Dodatkowo mobilizujemy układ limfatyczny i sprawiamy, że naturalny drenaż odbywa się w kierunku naszej głównej pompy.
• Lepsza praca jelit
Gdy wybieramy pozycję snu z akcentem na lewy bok, sprawiamy, że zbędne produkty przemiany materii wędrują we właściwym kierunku. W ten sposób ulepszamy pracę całego układu trawiennego, czyniąc poranną wizytę w toalecie bardziej ergonomiczną. A jest to bardzo ważne w każdym wieku.
• Lepsza praca wątroby
Wybór lewego boku ułatwia przepływ żółci przez wątrobę, a jednocześnie lepszą neutralizację nagromadzonych toksyn. Tym samym pozytywnie wpływamy na ogólne funkcjonowanie organów wewnętrznych. Bo dobrze działająca wątroba ma pozytywny wpływ na nerki i odwrotnie, a wszystko w naszym organizmie jest przecież ze sobą połączone.
• Pozbycie się zgagi
Osoby, które cierpią na zgagę powinny wybrać lewy bok. W ten sposób „zablokują” cofanie się treści z żołądka do przełyku. Jest to znany i sprawdzony sposób.
• Pozytywny wpływ na śledzionę
Śledziona to bardzo ważny narząd, który dba o nasz układ immunologiczny. Wprawdzie bez śledziony da się żyć, gdyż wówczas inne narządy przejmują jej funkcje, ale bez wątpienia odporność człowieka spada. Przekonało się o tym wielu pacjentów, którzy stracili ją np. w wyniku wypadku. W obrębie tego organu odbywa się "czyszczenie krwi". Jeśli wybierzemy spanie na lewym boku, zwiększymy przepływ krwi do śledziony i sprawimy, że będzie pracować lepiej.
Jakie pozycje nie są wskazane?
Z pewnością i w większości przypadków trzeba uważać na spanie na brzuchu. Fizjoterapeuci zdecydowanie odradzają ten sposób. Spanie na plecach może okazać się zbawienne dla osób, które mają problem z chrapaniem. Wszyscy inni powinni raczej mieć się na baczności. Ponoć bardzo niezdrowy jest również wybór pozycji embrionalnej, gdyż podczas snu winniśmy się prostować, regenerować i rozciągać.
Najzdrowszą i najlepszą będzie pozycja na boku. Z ogólnego punktu widzenia, wobec powyższych argumentów, na boku lewym. Jednak fizjoterapeuci podkreślają, że tak naprawdę boki dobrze jest co jakiś czas zmieniać, pamiętając w pierwszej kolejności o zapewnieniu sobie podstaw do godnego spoczynku, takich jak: dobry materac i właściwa poduszka.
Pamiętajmy również o tym, że wspomniane wyżej uwarunkowania powinny być rozpatrywane wyłącznie w świecie organizmów zdrowych. Sytuacje wyjątkowe, takie jak chwilowe niedyspozycje, choroby przejściowe, czy przewlekłe, zawsze będą determinować sposób ułożenia w trakcie snu w pierwszej kolejności.
Przykładowo kobietom w trakcie okresu odradza się spanie na brzuchu, na boku, czy zwijanie się w kulkę. Najlepsza, w tym wypadku, będzie pozycja na plecach, gdyż w ten sposób będzie można zmniejszyć ewentualne bóle i sprawić, by czas ten przebiegł możliwie najbardziej komfortowo.
O czym jeszcze pamiętać?
Wybór odpowiedniego boku jest sprawą drugorzędną, ponieważ najważniejsza jest długość i jakość snu. W tym celu warto pamiętać o zasadach higieny snu, do których należą między innymi odpowiednie przygotowanie przestrzeni, w której śpimy (zaciemnienie, niezbyt wysoka i nie za niska temperatura, wywietrzenie pokoju, wygodne łóżko, materac), naszych nawyków (unikanie ekspozycji na niebieskie światło, unikanie sytuacji stresujących, niespożywanie przed snem zbyt gorących i obfitych posiłków).
Jeśli jednak odczuwamy problemy z zasypianiem i jakością snu, możemy sięgnąć po naturalne środki zawierające między innymi melatoninę- hormon, który odpowiada za zadowalający sen, jednak nie zawsze nasz organizm jest w stanie dostarczyć go nam w takich ilościach, jakie potrzebujemy. Dzieje się tak głównie przez to, że wytwarzany jest w organie zwanym szyszynką, a dzieje się to wyłącznie w ciemności. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie oderwać się od ekranów urządzeń mobilnych, przez co możemy odczuwać skutki niedoboru melatoniny właśnie poprzez problemy związane ze snem.
Jednym ze środków, po które możemy sięgnąć jest Novanoc (http://novanoc.pl), która oprócz wspomnianej melatoniny zawiera jeszcze wyciąg z pozłotki kalifornijskiej i melisy (redukcja stresu) oraz wyciąg z passiflory (wspomaganie regeneracji organizmu).
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze