Przyczyny opuchniętych kostek. Objawy, przeciwdziałanie i domowe sposoby na obrzęk nóg
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 5 komentarzyOpuchnięte kostki do uciążliwa dolegliwość, która dokucza osobom starszym, otyłym, a także kobietom ciężarnym czy pracującym przy biurku. Tak naprawdę przyczyny opuchlizny kostek są różne, zazwyczaj dotyczą błahych sytuacji, ale czasami mogą świadczyć o poważniejszym schorzeniu. Niezależenie od tego, jak bardzo masz opuchnięte kostki, warto udać się do lekarza, który fachowo oceni zmiany w nogach.
Opuchnięte kostki to nic innego, jak przedostanie się wody z krwi z naczyń do tkanek. Obrzęki nóg zdarzają się u wielu osób i jest to dosyć powszechny problem, który z czasem zanika. Zdarzają się jednak i takie przyczyny świadczące o bardzo poważnych chorobach, dlatego nie wolno bagatelizować nawet chwilowego obrzęku kostek. Zobacz, jak ich uniknąć i jakie domowe sposoby pomogą ukoić opuchliznę.
Kilka przyczyn opuchniętych kostek
Jak zostało już wspomniane powyżej, przyczyn opuchniętych kostek jest wiele. Przede wszystkim obrzęk nóg występuje z powodu siedzącego trybu życia, minimalnego ruchu, a także z powodu dłuższego unieruchomienia nóg (np. z powodu podróży). W innych przypadkach opuchnięte kostki mogą być wywołane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele ciężarnej albo z powodu przyjmowania leków hormonalnych lub sterydowych. Opuchnięte kostki mogą być też wynikiem mechanicznego urazu, czyli zwichnięcia albo skręcenia. Jednak najbardziej niebezpieczną przyczyną opuchnięcia kostek jest poważna choroba, np.: niewydolność żylna, niewydolność serca, choroba zakrzepowo-zatorowa albo niewydolność nerek.
Opuchnięte kostki i różne objawy
Oczywiście powyższe przyczyny są wyłącznie możliwymi przykładami powodów opuchniętych kostek. Warto pamiętać, że w przypadku częstych i długich podróży nogi również mogą spuchnąć. Jeśli zauważysz obrzęk kostek, koniecznie obserwuj, w jaki sposób układa się owa opuchlizna. Obrzęk miejscowy występuje w wyniku urazu albo stanu zapalnego, dlatego upewnij się czy nie masz żadnej gorączki, zaczerwienienia i czy nie odczuwasz bólu. Z kolei opuchnięte kostki w obrębie stawów zazwyczaj mogą związane z ich uszkodzeniem, przebiegu reumatologicznego zapalenia albo zmian zwyrodnieniowych. Asymetrycznie rozłożona opuchlizna na kostce świadczy wyłącznie o problemach z nogami, natomiast jeśli oprócz opuchniętych kostek odczuwasz także ból w innych częściach ciała to może świadczyć o poważnym stanie zapalnym lub początku poważnej choroby.
Domowe sposoby na opuchnięte kostki
Jeżeli przyczyny opuchniętych kostek nie są zbyt poważne, można oczywiście wypróbować domowych sposobów na zniwelowanie obrzęków. Jednym z najlepszych sposobów są kąpiele nóg w zimnej wodzie, doskonale sprawdzą się także kompresy i okłady. Możesz również zdecydować się na ziołowe okłady ze skrzypu polnego, mniszka lekarskiego albo pokrzywy. Zwróć uwagę także na dietę, ponieważ nadmiar soli oraz tłuszczu w spożywanych potrawach bezpośrednio wpływa na wystąpienie opuchlizny na kostkach. Wypijaj przynajmniej 2 litry wody dziennie i ogranicz tłuste jedzenie oraz używaj mniej soli. Prostym domowym sposobem jest również uniesienie opuchniętych kostek pod kątem 45 stopni, aby krew swobodniej przepłynęła.
Opuchnięte kostki i przeciwdziałanie
Chcąc uniknąć opuchniętych kostek, zacznij jak najwięcej chodzić, a w ciągu dnia staraj się nie przebywać długo w jednej pozycji. Jeżeli pracujesz siedząc przy biurku, przed snem układaj nogi w wysokiej pozycji, aby polepszyć krążenie. Możesz także moczyć nogi w misce z wodą albo położyć kompresy z lodu na kostki. Opuchnięte kostki nie będą się u ciebie pojawiać, jeżeli zaczniesz uprawiać sport albo zdecydujesz się na dłuższe spacery po parku. Jeśli mimo wszystko obrzęk na kostkach regularnie się pojawia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Ten artykuł ma 5 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze