Zastosowanie mniszka lekarskiego
DAMIESA • dawno temuRegularnie pity napar z mniszka lekarskiego pomaga na dolegliwości trawienne, leczy przeziębienia i walczy z infekcjami, a także działa zbawiennie na wątrobę, wspomagając jej skuteczniejszą regenerację. Obok właściwości czysto zdrowotnych ta roślina zielna, właściwie zastosowana, może pomóc wyleczyć pewne skórne przypadłości oraz odmłodzić zmęczoną cerę. Jak zatem czerpać pełnymi garściami z popularnego „dmuchawca” w czasie pielęgnacji? Oto kilka podpowiedzi.
Mniszek lekarski w kosmetyce
Roślina ta, podobnie jak kwiat bratku, jest świetnym środkiem wspomagającym leczenie trądziku. Aby więc pozbyć się tego skórnego defektu, można systematycznie pić napar ze świeżych listków. Jeśli zaś nie odpowiada nam jego smak, innym rozwiązaniem może być przygotowanie na jego bazie leczniczego kompresu. Taki zabieg łagodzi podrażnienia, sprawia, że wszelkie zaczerwienienia znikają, a stany zapalne ulegają znaczniej redukcji. Mniszek zawiera w swoim składzie sporo magnezu, a więc przyczynia się do poprawienia kondycji skóry. Do tego ma działanie antyoksydacyjne, dlatego skutecznie walczy z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi ze postępowanie procesów starzenia. Ponadto poprawia cyrkulację w tkankach oraz działa oczyszczająco, więc cera staje się gładka i zyskuje zdrowy koloryt. Sok z mniszka posiada w swoim składzie substancję zmiękczającą, dzięki czemu czyni skórę jedwabiście gładką, solidnie nawilżoną, a także perfekcyjnie zabezpieczoną przed działaniem czynników przyspieszających jej starzenie się. Co ciekawe, mniszek lekarski często jest rośliną stosowaną do produkcji kosmetyków do higieny intymnej. To pożyteczne zioło jest także lekiem na brodawki oraz łagodzi objawy łuszczycy. Ekstrakt tej rośliny wspomaga regenerację skóry i pozostawia przyjemne uczucie świeżości. Warto też wiedzieć, że mniszek pomaga w walce z infekcjami grzybiczymi.
Mniszek lekarski na lepsze trawienie
Jak się okazuje, ten niepozorny kwiatek może także przyczynić się do utraty kilku zbędnych kilogramów. Redukuje nieżyty przewodu pokarmowego, zwalcza zatwardzenia, pobudza apetyt, ale jednocześnie ułatwia trawienie, dzięki czemu nie tyjemy. Aby poprawić przemianę materii, należy systematycznie pić napar z mniszka. Gotową mieszankę można kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Z jego korzeni i liści można przygotować orzeźwiającą herbatkę, która szczególnie dobrze sprawdzi się podczas wiosennej kuracji odchudzającej. Ma także działanie moczopędne, pobudza zatem pracę nerek, co z kolei przyczynia się do efektywnego wydalania z organizmu szkodliwych toksyn. Do tego taka mikstura działa wzmacniająco. Świetnym pomysłem jest więc włączenie świeżych listków mniszka do sałatek wiosennych. Innym rozwiązaniem jest również dodanie ich do dań mięsnych, zup czy sosów. Wybór specjałów kulinarnych, jakie możemy przygotować na bazie tej rośliny jest szeroki, więc wszystko zależy jedynie od naszej kreatywności. Ponadto mniszek lekarski obniża poziom cholesterolu, a także zapobiega otyłości czy cukrzycy. Na koniec ciekawostka: ponoć zioło to podnosi także sprawność seksualną kobiet i mężczyzn.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze