Właściwości ziół
DAMIESA • dawno temuNaturalne kosmetyki przynoszą zaskakujące efekty, a do tego są bardzo tanie. Każdej kobiecie doskonale znane są specyfiki pielęgnacyjne z domowej kuchni — świetni sprzymierzeńcy urody. Moc upiększania jest także w ziołach, które świetnie sprawdzają się użyte zarówno w postaci regenerujących „parówek”, jak i płukanek do włosów czy jako środek leczniczy stosowany w przypadku dziąseł.
Zioła na podrażnienia
Takie dolegliwości, jak infekcje bakteryjne, zbieranie się ropy po ekstrakcji zęba czy podrażnianie dziąseł podczas jedzenia łatwo można zlikwidować, stosując zioła przeciwzapalne. Idealnie sprawdzi się do tego szałwia. Ma ona zdolność naturalnego ściągania opuchlizny i redukcję stanów zapalnych. Działa także obkurczowo i łagodząco, więc pomaga zabliźniać dziąsła po ekstrakcji zęba. Podobne właściwości ma także rumianek. Suszone zioła należy zalać wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem na około 15 minut. Usta należy płukać dopiero wtedy, gdy napar przestygnie. Do zwalczania zapaleń dziąseł świetnie sprawdzi się także wywar z czarnego bzu, nagietka czy macierzanki. Problemowi nieświeżego oddechu zaradzi natomiast żucie liści bazylii, koperku czy mięty.
Jeśli chodzi o łagodzenie podrażnień cery, do skóry przesuszonej najlepszy będzie napar z mniszka lekarskiego czy siemienia lnianego, zaś działanie rozmiękczające i przeciwzapalne ma łubin oraz dziurawiec. Regenerująca „parówka” przygotowana na ich bazie pomoże zatem wyleczyć trądzik i zredukuje nadmierne wydzielenie sebum.
Zioła na włosy
Kosmetyki dostępne w drogeriach z pewnością mogą przynieść zadowalające efekty w kwestii pielęgnacji włosów. Warto jednak wiedzieć, że podobne rezultaty mogą dać ziołowe płukanki do włosów. Ich zaletą jest to, że są tanie, ale za to oparte na naturalnych składnikach, więc nie powodują skutków ubocznych, a poprawiają kondycję włosów. Można wybrać np. pokrzywę, która wzmacnia cebulki i przytwierdza je do nasady, zapobiegając ich wypadaniu. Jej liście są bogatym źródłem witamin oraz takich związków, jak magnez, żelazo czy potas. Do tego zapobiega łupieżowi i wykazuje działanie silnie regenerujące na zniszczoną strukturę włosów. Innym ziołem pomocnym w utrzymaniu ich dobrej kondycji jest także skrzyp polny. Wyciąg z tej rośliny jest często stosowany w produktach farmaceutycznych przeciwdziałających łamliwości. Napar poprawia zatem elastyczność włosów. Szałwia zaś łagodzi podrażnienia, odżywia i działa stymulująco na skórę głowy, co wzmacnia cebulki. Świetne efekty przynosi także stosowanie płukanek z mięty. Sprawdzą się szczególnie w przypadku przesuszonej skóry głowy. Regenerują włosy kruche i osłabione. Należy jednak pamiętać, że napar z mięty nie jest polecany w przypadku blondynek. Intensywny kolor mieszanki może bowiem powodować odbarwienia koloru fryzury. Rozmaryn nadaje się do pielęgnacji włosów tłustych. Płukanka przygotowana na bazie tego zioła pomaga także pozbyć się łupieżu i poprawia krążenie w skórze głowy, co działa odżywczo.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze