Lecznicze zioła szwedzkie. Poznaj skład, właściwości i zastosowanie ziołowej nalewki
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 2 komentarzeW domowej apteczne można znaleźć wiele pomocnych ziół, które wspomagają organizm w walkach z różnymi infekcjami lub osłabieniem organizmu. Do jednych z najpopularniejszych mieszanek można zaliczyć zioła szwedzkie, czyli leczniczą nalewkę przygotowaną ze starannie dobranych 11 roślin. Szerokie zastosowanie ziół szwedzkich sprawia, że niemal każdy miłośnik medycyny naturalnej ma w swoim domu zapas tej magicznej nalewki.
Zioła szwedzkie owiane były mgłą tajemnicy, ponieważ powstało kilka legend dotyczących powstania receptury tej nalewki. Według jednej z wersji mieszankę ziół stworzył szwedzki lekarz Klaus Samst, ale pierwszym znanym medykiem, który zastosował nalewkę miał być słynny Paracelsus. Obecnie obowiązuje historia, że o ziołach szwedzkich przypomniano sobie dopiero w latach 70. XX wieku.
Skład mieszanki ziół szwedzkich
Tradycyjna receptura ziół szwedzkich jest powszechnie znana i nie stanowi już żadnej tajemnicy. Według dostępnych przepisów na klasyczną nalewkę leczniczą podaje się, że w skład ziół szwedzkich wchodzi 11 roślin działających prozdrowotnie. W mieszance znajdziesz:
- aloes (10 g)
- mirra (5 g)
- szafran (0,2 g)
- senes (10 g)
- kamfora (10 g)
- korzeń rabarbaru (10 g)
- kurkuma (10 g)
- manna (10 g)
- drakiew (10 g)
- korzeń dziewięćsiłu (5 g)
- arcydzięgiel (10 g).
W aptece albo z sklepach zielarskich możesz także znaleźć nalewki lecznicze, które mają w swoim składzie aż 25 ziół. Uznawane są za zioła szwedzkie od Bittnera, ale ze względu na ich specyficzne właściwości polecane bywają wyłącznie jako środek na trawienie.
Zioła szwedzkie i zastosowanie zewnętrzne
W przypadku tak uniwersalnych nalewek, jak zioła szwedzkie, można mówić o podwójnym zastosowaniu. W przypadku korzystania zewnętrznego zioła szwedzkie świetnie się sprawdzą przy wszelkich bólach reumatycznych, mięśniowych oraz stawowych. Przed aplikacją ziół szwedzkich należy odpowiednio natłuścić skórę, a dopiero potem przyłożyć do chorego miejsca zwilżoną w nalewce watę lub ściereczkę. Obolałe miejsca możesz nacierać dwa razy dziennie ziołami szwedzkimi, a na stawy najlepiej zastosować okłady. Jeśli cierpisz na silne bóle głowy czy migreny, śmiało nacieraj nalewką czoło i skroń, a szybko odczujesz ulgę. Zioła szwedzkie pomogą także w walce z bliznami, trądzikiem czy wypryskami, a nawet przy odmrożeniach i trudno gojących się ranach.
Zioła szwedzkie i zastosowanie wewnętrzne
Szeroki wachlarz zastosowania ziół szwedzkich można wykorzystać również przy problemach wewnętrznych. Wówczas pamiętaj, że nalewkę należy rozcieńczyć w wodzie przegotowanej. Zioła szwedzkie doustnie przyjmuje się profilaktycznie rano i wieczorem – wystarczy 1 łyżeczka nalewki. W przypadku dolegliwości związanych z niestrawnością, wzdęciami i brakiem łaknienia, mieszanka ziół szwedzkich wyraźnie wspomoże organizm. Nalewka może być także stosowana w trakcie przeziębienia, silnego bólu gardła, bólu ucha oraz przy zapaleniach migdałków. Zioła szwedzkie w formie płukanki wykazują właściwości ściągające, więc sprawdzą się także przy problemach z dziąsłami. Jeśli męczysz się z katarem namocz tampon w nalewce i wdychaj zapach ziół przez kilka minut.
Zioła szwedzkie i przeciwwskazania
Jeżeli jesteś alergiczką albo borykasz się z niedrożnością jelit nie możesz korzystać z ziół szwedzkich. Wszystko wiąże się z tym, że nalewka została stworzona na bazie alkoholu, więc ostra niewydolność nerek i uszkodzenie wątroby także są przeciwwskazaniem do leczenia ziołami szwedzkimi. Kobiety w ciąży i karmiące nie powinny decydować się na nalewkę. Pamiętaj, że mieszanki ziół nie można łączyć z mlekiem i innymi produktami mlecznymi.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze