7 prostych sposobów na ładne i zdrowe nogi
DANUTA CAPIGA • dawno temuProblemy nóg dotyczą coraz większego grona ludzi – co drugiej kobiety i co czwartego mężczyzny. Siedzący tryb życia, chodzenie na obcasach, długa jazda samochodem, praca w pozycji stojącej, nadwaga, ciasne ubranie nie wpływają dobrze na zdrowie naszych nóg. Problemy głównie dotyczą nieprawidłowego krążenia żylnego. Do najczęstszych objawów należą: nocne kurcze łydek, puchnięcie kostek, obrzęki podudzi, uczucie ciężkości, pajączki, żylaki.
Problemy nóg dotyczą coraz większego grona ludzi – co drugiej kobiety i co czwartego mężczyzny. Siedzący tryb życia, chodzenie na obcasach, długa jazda samochodem, praca w pozycji stojącej, nadwaga, ciasne ubranie nie wpływają dobrze na zdrowie naszych nóg. Problemy głównie dotyczą nieprawidłowego krążenia żylnego. Do najczęstszych objawów należą: nocne kurcze łydek, puchnięcie kostek, obrzęki podudzi, uczucie ciężkości, pajączki, żylaki.
Bez ruchu i aktywnego wypoczynku żyły nie będą sprawne, natomiast bardzo im pomogą spacery, pływanie, taniec, jazda na rowerze, tenis a nawet wchodzenie po schodach.
Zawsze trzeba pamiętać, by nasze nogi miały komfortową pozycję. Leżąc, tak je oprzeć, by były wyżej niż pośladki, siedząc, nie zakładać nogi na nogę. Nie należy też siadać na zgiętej nodze, gdyż to blokuje dopływ krwi do nóg. Przy problemach żylnych najlepiej spać z nogami ułożonymi wyżej tak, by stopy były na poziomie serca.
Żyłom nie służy też ciepło, trzeba więc unikać gorących okładów, gorącej kąpieli, długotrwałego przebywania na słońcu, wizyt w solarium i saunie. W wysokiej temperaturze rozrzedzają się naczynia krwionośne i krew płynie wolniej.
Po powrocie do domu należy zadbać o nasze zmęczone nogi, im nie sprzyja bierny odpoczynek. Na pobudzenie krążenia i złagodzenie zmęczenia przydatny jest prysznic – na przemian ciepły i chłodny. Nogi polewamy zawsze zaczynając od dołu w kierunku serca.
Po takim relaksie trzeba pobudzić nasze nogi odpowiednimi ćwiczeniami np. wykonując rowerek lub nożyce, albo zwyczajne machanie i zginanie nóg. Nawet kilka minut ćwiczeń znacznie poprawia krążenie. Jeśli do tego dodamy jeszcze masaż, będzie to raj dla naszych nóg.
Również współczesna kosmetologia zadbała o nasze obolałe nogi. Specjalne kremy np. z wyciągiem z arniki lub kasztanowca, żele z miętą lub kamforą dają ulgę zmęczonym nogom. Polecana też jest odzież pzeciwżylakowa, z tzw. stopniowanym uciskiem, szczególnie dla osób, które nie mają czasu na ćwiczenia, albo zwyczajnie ich nie lubią.
— Największy ucisk, czyli największe ciśnienie wywierają w najniższej części nogi, czyli na stopę i kostkę, idąc wyżej, ucisk maleje. Dzięki temu mechanicznie uciskają wypychając całą krew w górę, nie dopuszczają do poszerzenia żył i sprawiają, że pod koniec dnia nogi nie bolą, są lekkie i nie puchną – tłumaczy flebolog dr Iwona Radziejewska – Choma.
Należy też dbać o właściwą masę ciała i prawidłową dietę, ponieważ na nogach spoczywa cały ciężar ciała i naturalne jest, że w przypadku nadwagi czy otyłości to właśnie one najbardziej ucierpią.
Źródło: informacja prasowa Danka Rolinger
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze