Dieta dla mocnych i zdrowych paznokci
JOLANTA MARTIN • dawno temuPokaż mi swoje paznokcie, a opowiem ci o twoim zdrowiu – mówią nie wróżki, a lekarze. I to najprawdziwsza prawda. Po kondycji paznokci można rozpoznać, co nam dolega i czego nam brakuje. Należy pamiętać, że nasz organizm najlepiej wchłania potrzebne mu składniki odżywcze z pożywienia. Dlatego receptą na zdrowe i piękne paznokcie jest różnorodna dieta bogata w naturalne, jak najmniej przetworzone składniki.
Pokaż mi swoje paznokcie, a opowiem ci o twoim zdrowiu – mówią nie wróżki, a lekarze. I to najprawdziwsza prawda. Po kondycji paznokci można rozpoznać, co nam dolega i czego nam brakuje.
Paznokcie, podobnie jak włosy, szybko reagują na wszelkie niedobory żywieniowe. Gdy w naszej diecie brakuje niezbędnych składników odżywczych, paznokcie stają się słabe, łamliwe lub rozdwajają się. Niekorzystny wpływ na paznokcie mogą mieć także detergenty używane podczas prac domowych oraz zabiegi związane z ich upiększaniem takie, jak: malowanie lakierem, stosowanie zmywaczy, przyklejanie tipsów, itp.
Paznokcie zbudowane są z keratyny. Jest to włókienkowate białko, którego strukturę tworzą długie łańcuchy polipeptydów zbudowane z aminokwasów. Charakterystyczną cechą keratyny jest duża ilość aminokwasów zawierających siarkę, czyli cysteiny i metioniny. Dzięki siarce zawartej w tych związkach możliwe jest tworzenie tzw. mostków dwusiarczkowych, które spełniają funkcję spoiwa keratynowej konstrukcji. Twarde i mocne paznokcie zapewni nam żywność bogata w aminokwasy siarkowe, czyli jajka, fasola, soja i pełnoziarniste produkty zbożowe. Gdy nasz organizm otrzymuje dostateczną ilość siarki w pożywieniu, jest w stanie sam wyprodukować cysteinę. Szczególnie bogate w siarkę są: cebula, czosnek, rzodkiewka, chrzan i rzeżucha. To właśnie siarka nadaje tym warzywom charakterystyczny ostry smak.
Minerałem niezwykle ważnym dla prawidłowego wzrostu paznokci jest cynk. Sygnałem niedoboru cynku mogą być białe plamki pojawiające się na paznokciach zwane potocznie „kwitnieniem paznokci”. Czasami pojawienie się takich plamek może być również związane z uszkodzeniem płytki paznokciowej podczas wykonywania manicure. Najlepszym źródłem cynku są owoce morza, ryby, pestki dyni, ziarno słonecznika, kiełki pszenicy, jajka i mięso drobiowe. Warto wiedzieć, że zażywanie pigułek antykoncepcyjnych powoduje zmniejszenie wchłaniania cynku przez organizm. W związku z tym podczas stosowania doustnej antykoncepcji należy szczególnie dbać o to, aby nasza dieta była bogata w ten minerał.
Podłużne wgłębienia (rowki) na płytce paznokcia oraz łamliwość paznokci mogą świadczyć o deficycie żelaza. Kobiety są szczególnie narażone na niedobory żelaza, ponieważ tracą pewną ilość tego minerału podczas każdej miesiączki. Wiele młodych kobiet stosujących restrykcyjne diety odchudzające unika czerwonego mięsa, które jest najlepszym źródłem żelaza. Odbija się to na wyglądzie skóry, włosów i paznokci. Poza czerwonym mięsem dużo żelaza zawierają także suszone morele, pestki dyni, orzechy i produkty z pełnego ziarna zbóż. Jednak żelazo pochodzące ze źródeł roślinnych jest znacznie gorzej przyswajane przez organizm niż tzw. żelazo hemowe obecne w czerwonym mięsie.
Oprócz substancji mineralnych nasze paznokcie potrzebują również witamin. Szczególnie ważne są witaminy z grupy B, a zwłaszcza biotyna (witamina H), której niedobór może objawiać się nadmierną łamliwością paznokci. Najlepszym źródłem wszystkich witamin z grupy B są drożdże piwne. Duże ilości biotyny znajdują się także w wątróbce, orzechach i produktach pełnoziarnistych.
Wiele kobiet, chcąc poprawić wygląd swoich paznokci, stosuje specjalne preparaty witaminowo-mineralne z apteki. Należy jednak pamiętać, że nasz organizm najlepiej wchłania potrzebne mu składniki odżywcze z pożywienia. Dlatego receptą na zdrowe i piękne paznokcie jest różnorodna dieta bogata w naturalne, jak najmniej przetworzone składniki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze