Objawy skręconej kostki. Jak leczyć skręcenie stawu skokowego?
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 1 komentarzSkręcona kostka to powszechny uraz stawu skokowego, który może przytrafić się każdemu. Szczególnie narażeni są ludzie uprawiający sport, ale czasami wystarczy złe postawienie nogi, aby doprowadzić do skręcenia kostki. Najczęściej tego typu uraz nie wymaga specjalistycznego leczenia, ale w przypadku pojawienia się wyraźnej opuchlizny, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Skręcenie kostki może niekiedy skutkować czasowym zaprzestaniem uprawiania sportu, a także uniemożliwia noszenie szpilek.
Najprościej ujmując skręcenie kostki oznacza przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu w stawie skokowym. Innymi słowy doprowadza do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł, co skutkuje silnym bólem. Skręcenie kostki praktycznie w 90% przypadków oznacza wywinięcie stopy na zewnętrzną krawędź, tylko w kilku procentach dochodzi do wywinięcia na wewnętrzną krawędź.
Skręcenie kostki i objawy
Przy skręceniu kostki następuje wykrzywienie stopy pod nienaturalnym kątem. W zależności od urazu, kostka może być powierzchownie lub głęboko uszkodzona. Można wyróżnić kilka stopni skręcenia stawu skokowego:
- skręcenie kostki I stopnia – minimalne naciągnięcie wiązadeł i torebki stawowej. Ból i obrzęk nie są zbyt wyraźne, można się poruszać, a opuchlizna samoistnie ustępuje;
- skręcenie kostki II stopnia – w tym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ dochodzi do częściowego przerwania więzadeł i torebki. Ortopeda musi usztywnić staw skokowy specjalnym stabilizatorem, aby zapobiec wyginaniu stopy. Może być również zlecone smarowanie maścią i żelem przeciwbólowym;
- skręcenie kostki III stopnia – całkowite zerwanie więzadeł i torebki stawowej, a ból jest nie do wytrzymania. Pojawia się potężny krwiak i obrzęk oraz niestabilność stawu, konieczne jest także korzystanie z kul.
Skręcenie kostki i leczenie
Jak zostało wspomniane powyżej, leczenie skręcenia kostki uzależnione jest od stopnia urazu. Przy najlżejszym uszkodzeniu, wystarczy przykładać na stopę zimne kompresy i na pewien czas ograniczyć uprawianie sportu oraz forsowanie nogi. Skręcenie kostki II stopnia wymaga ingerencji lekarskiej, ponieważ stopa musi mieć nałożony stabilizator. Przy większym bólu i obrzęku można dostać także odpowiednią maść lub żel, natomiast w niektórych przypadkach wymagane jest także podanie serii zastrzyków z heparyną. Z kolei przy skręceniu kostki III stopnia czasami wymagana jest nawet ingerencja chirurgiczna. Zazwyczaj jednak trzeba założyć gips na co najmniej 3 tygodnie, a po upływie tego czasu przez kolejne tygodnie na kostkę nakładany jest stabilizator z usztywnieniem bocznym.
Skręcenie kostki i rehabilitacja
Po przejściu skręcenia kostki II lub III stopnia wymagane jest przejście rehabilitacji. Wszystko z powodu naruszenia więzadeł i torebki stawowej. Podczas rehabilitacji wzmacniane są mięśnie w nodze, które utrzymują stabilność stopy we właściwej pozycji. Po poważniejszym skręceniu kostki zalecane są ćwiczenia poprawiające głębokie czucie – w ten sposób oceniane jest podłoże, na które stawia się kostkę, a następnie wymaga to samoistnego napięcia mięśni strzałkowych. Regularna rehabilitacja pozwoli na zmniejszenie ryzyka kolejnego skręcenia. W skrajnych wypadkach jedyną szansą na leczenie skręconej kostki jest operacja. Polega ona na wzmocnieniu więzadeł dzięki przecięciu i złożeniu torebki stawowej, aby była ciaśniejsza.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze