Dziwne rzeczy, jakie mogą się przytrafić podczas uprawiania sportu
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuUwielbiasz ćwiczenia, bo dzięki nim masz energię, dobrze śpisz, cieszysz się szczupłą sylwetką i możesz pochwalić się silnymi, pięknie ukształtowanymi mięśniami. Z drugiej strony jednak podczas treningu zdarza ci się doświadczać dziwnych, czasem zawstydzających sytuacji. Chcesz wiedzieć, dlaczego podczas biegania masz katar, skóra zaczyna swędzieć lub potrzebujesz skorzystać z toalety? Czytaj dalej!
Katar, kaszel… to wcale nie przeziębienie!
Dlaczego podczas porannego joggingu tak często pojawia się katar? U niektórych z nas wysiłek fizyczny, jakim jest uprawianie sportu, może spowodować reakcje alergiczne, takie jak swędzenie oczu, bóle zatok i głowy czy wspomniany już katar sienny. Zdarza się, że symptomy takie wywołane są jedynie przez trening, ale dodatkowym czynnikiem wzmagającym objawy mogą być też pyłki lub zimna pogoda.
Podczas ćwiczeń zaczynasz kasłać lub czujesz silny ucisk w klatce piersiowej? To charakterystyczne objawy astmy. Przyspieszone wdechy i wydechy obciążają płuca i normalne jest, że możesz doświadczyć tych nieprzyjemnych dolegliwości.
Ciało potrafi płatać nam figle!
Jeżeli biegasz, jedziesz na rowerze lub uprawiasz jakikolwiek inny sport, a twoja twarz robi się czerwona jak cegła, to jest to najlepszy wyznacznik jakości twojego treningu – ćwiczysz intensywnie, więc ciało wytwarza ciepło. Twarz może przybierać tę żywą barwę, gdy ciepła, dotleniona krew, przedostaje się w kierunku powierzchni skóry, zapobiegając przegrzaniu organizmu.
Podczas wykonywania brzuszków twoje ciało zaczyna drgać? Nic dziwnego. Przecież twoje mięśnie, nieprzyzwyczajone do tego rodzaju ćwiczeń, wykonują kawał dobrej roboty. Drganie jest spowodowane ruchem mięśni – podczas ćwiczeń mięśnie chwytają się wzajemnie i puszczają, na zmianę wydłużają się i skracają. Jeżeli będziesz ćwiczyć regularnie, mięśnie się wzmocnią, ich działanie będzie płynniejsze i drganie samo ustanie.
Biegniesz sobie spokojnie, aż tu nagle… potrzebujesz skorzystać z toalety. Monotonne ruchy w górę i w dół mogą podrażnić jelita i wywołać te nieporządne zachcianki. Dolegliwości takie mogą być wywołane jedzeniem przed samym treningiem, spożywaniem kofeiny lub sztucznych substancji słodzących i niedostarczaniem ciału odpowiedniej dawki błonnika, który reguluje działanie przewodu pokarmowego.
Czym mogą zaskoczyć cię twoje własne nogi?
Przebiegłaś kilkadziesiąt metrów i trening przerwała ci swędząca noga? To całkiem normalne. Tempo pracy serca wzrasta, przez co krew zaczyna krążyć szybciej i miliony malutkich tętnic i naczyń włosowatych oplatających mięśnie gwałtownie się powiększają. Następnie, przylegające do nich nerwy, wysyłają informację do mózgu, który odczytuje to wrażenie jako swędzenie.
Często zdarza się również, że podczas treningu przestajesz czuć palce u stóp. Pamiętaj o tym ćwicząc na bieżni… upadek może być dość bolesny! Kiedy ćwiczysz, wzrost temperatury ciała w połączeniu z ciągłym naciskiem na stopy może spowodować ich spuchnięcie. Pamiętaj, że jeżeli skarpetki, które ubierasz na trening są za małe, a buty za ciasno zawiązane, odcinasz stopom dopływ krwi!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze