Moc potasu
JOLANTA MARTIN • dawno temuPotas należy do grupy makroelementów czyli pierwiastków chemicznych, których organizm ludzki dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje w dużych ilościach, powyżej 100 mg na dobę. Dobowe zapotrzebowanie na potas jest szczególnie wysokie, gdyż dla dorosłego człowieka wynosi około 3500 mg. Przy przedawkowaniu tego pierwiastka może dojść do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.
Potas należy do grupy makroelementów czyli pierwiastków chemicznych, których organizm ludzki dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje w dużych ilościach, powyżej 100 mg na dobę. Dobowe zapotrzebowanie na potas jest szczególnie wysokie, gdyż dla dorosłego człowieka wynosi około 3500 mg.
W naszym organizmie potas zgromadzony jest głównie wewnątrz komórek, a jego rolą jest utrzymywanie w nich wody. Wraz z sodem pierwiastek ten uczestniczy w regulacji ciśnienia krwi, a wspólnie z magnezem i wapniem wpływa na utrzymanie prawidłowego rytmu serca. Jony potasu są również niezbędne dla prawidłowego skurczu wszystkich mięśni naszego ciała. Dzięki nim odbywa się także sprawny przepływ impulsów nerwowych w organizmie, a więc prawidłowa reakcja na różne bodźce zewnętrzne. Potas bierze udział w przekazywaniu impulsów z mózgu do mięśni. Pierwiastek ten uczestniczy również w wytwarzaniu energii z węglowodanów i jest niezbędny dla aktywności licznych enzymów.
Przy zrównoważonej, urozmaiconej diecie obfitującej w świeże warzywa i owoce nie powinno dochodzić do niedoborów potasu. Jednak większość ludzi żyje obecnie w ciągłym pośpiechu, w związku z czym często sięgają po różnego rodzaju gotowe dania i przekąski. Są to potrawy bogate w sól kuchenną i bardzo przetworzone, w związku z czym ubogie w potas. Długotrwałe stosowanie takiej diety może prowadzić do niedoborów potasu, gdyż nadmiar sodu z soli kuchennej wypiera potas z organizmu.
Na niedobór potasu mogą cierpieć osoby, które zażywają leki moczopędne, kortyzol, niektóre leki nasercowe oraz nadużywające silnych środków przeczyszczających. Do spadku poziomu potasu w organizmie może prowadzić również wypijanie nadmiernej ilości kawy i nadużywanie alkoholu, gdyż obie te używki działają moczopędnie. Niedobór potasu może pojawić się szybko podczas wymiotów i biegunek, a także wyniszczających diet odchudzających i głodówek.
Zwiększone zapotrzebowanie na potas mają osoby pracujące ciężko fizycznie i uprawiające intensywnie sport, gdyż podczas wysiłku duża ilość tego pierwiastka „ucieka” z organizmu wraz z potem. Dla takich osób przeznaczone są tzw. napoje izotoniczne, które szybko uzupełniają poziom elektrolitów, w tym właśnie potasu.
Objawy niedoboru potasu:
osłabienie,częste omdlenia,zakłócenia rytmu serca,bóle i skurcze mięśni,opóźniona reakcja na bodźce,zaparcia,nadmierna suchość skóry,bóle i zawroty głowy.
Najlepszym źródłem potasu są świeże warzywa i owoce. Szczególnie dużo tego cennego pierwiastka zawiera awokado, a także banany, pomidory oraz ich przetwory (szczególnie sok), brokuły, ziemniaki w łupinach i suszone morele. Suplementację potasu może zalecić jedynie lekarz. Samodzielne stosowanie preparatów potasu nie jest wskazane i może być niebezpieczne, gdyż przy przedawkowaniu tego pierwiastka może dojść do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze