Botoks. Jesteś na TAK?
JADWIGA OLCZAK • dawno temuPrzyglądając się swojej twarzy codziennie w lustrze, zauważamy ku swojemu niezadowoleniu to, co bardzo chciałybyśmy ukryć pod starannym makijażem. Niestety kurze łapki, bruzdy, zmarszczki są widoczne i często spędzają nam sen z powiek. Aby cieszyć się jak najdłużej młodym wyglądem, można skorzystać z ofert medycyny estetycznej.
Botoks to oczyszczona toksyna botulinowa typu B produkowana przez bakterie jadu kiełbasianego. Liczne badania kliniczne prowadzone na całym świecie potwierdzają bezpieczeństwo i wysoką skuteczność botoksu. Produkt ten posiada europejski znak bezpieczeństwa CE, jest również dopuszczony do leczenia zmarszczek przez Food and Drug Administration. - mówi dr n. med. Jarosław Stańczyk z warszawskiej kliniki Linea Corporis. Botoks obecnie oprócz poprawiania urody stosowany jest także do walki z migreną i nadmierną potliwością.
Przeciwwskazania do zastosowania botoksu:
ciąża,przyjmowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów, chininy, penicyliny, leków wpływających na krzepliwość krwi, dotyczy to także osób leczonych na choroby mięśni oraz leczonych brokerami kanałów wapniowych.
Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej skóra przestaje się marszczyć, a zmarszczki się wygładzają. Najlepsze efekty metoda ta przynosi w redukowaniu zmarszczek w obrębie górnej 1/3 części twarzy, czyli czoła, bruzd między brwiami, okolic kącików oczu i dolnych powiek. Mniejszą skuteczność zauważa się na szyi, policzkach oraz w okolicy ust. Jeżeli bruzdy są duże, dobrze jest dodatkowo wypełnić je kwasem hialuronowym.
Pierwsze widoczne zmiany można zauważyć 2–3 dni po zabiegu, natomiast zadowalające efekty widoczne są po 7–14 dniach i utrzymują się w zależności od dawki, miejsca wstrzyknięcia i indywidualnych reakcji organizmu pacjenta do 3–6 miesięcy. Działanie botoksu po jakimś czasie słabnie, dlatego zabieg należy powtórzyć, by móc dalej cieszyć się gładką skórą.
Mogą wystąpić reakcje niepożądane. Są to:
stan podgorączkowy,bóle mięśni,przemęczenie,nudności,wymioty,bóle głowy.
Zwykle te dolegliwości mijają po kilku dniach. Jeżeli jednak zabieg wykonywany jest w miejscu, w którym nie zagwarantowano pacjentowi profesjonalnej opieki, może dojść do porażenia mięśni w okolicy wstrzyknięcia preparatu lub osłabienia mimiki. Warto sprawdzić przed poddaniem się zabiegowi, jaką opinią cieszy się wybrana przez nas klinika, gdyż nie zawsze okazyjna cena gwarantuje wysoką jakość.
Działanie botoksu nie ogranicza się tylko do wygładzania zmarszczek. Stosuje się go z powodzeniem w łagodzeniu bólów migrenowych. Wstrzyknięcie preparatu do mięśni mimicznych sprawia, że blokowane są zakończenia nerwowe i nie występują skurcze prowadzące do migreny. Zabieg trwa kilkanaście minut, a jego pozytywne skutki pacjent odczuwa przez 6–12 tygodni. Tak ocenia zastosowanie botoksu w przypadku migreny dr Stańczyk: Pierwsze efekty są zauważalne już po tygodniu. Z kolei skuteczność zabiegu ocenia się na ponad 80%. Więcej niż połowa naszych pacjentów stwierdza całkowite ustąpienie objawów bólowych, a pozostali co najmniej dwukrotne zmniejszenie częstotliwości i siły migreny.
Zabieg można powtórzyć dopiero wtedy, gdy przestanie działać poprzedni botoks. Mogą pojawić się po jego wykonaniu objawy grypopodobne.
Z powodzeniem botoks można zastosować także w walce z nadmierną potliwością miejscową. Niewielka jego ilość wstrzyknięta do skóry blokuje połączenia nerwowe odpowiedzialne za działanie gruczołów potowych. Tu również mogą wystąpić objawy grypopodobne. Zdarza się, że potliwość występuje w innym miejscu lub na krótko zostają osłabione mięśnie ramion. Skuteczność tego zabiegu ocenia się na 90%, a jego efekty utrzymują się przez 6–12 tygodni.
Więcej na: www.lineacorporis.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze