Wpływ oleju na organizm
MAGDALENA BIAŁOUSZ • dawno temuArtykuł sponsorowany
Rozwój cywilizacyjny niesie wraz z sobą zmiany odczuwalne w każdej dziedzinie życia. Dzięki niemu zmieniają się nie tylko narzędzia i charakter pracy, ale dochodzi też do metamorfoz społecznych. Niestety, wymieniając zalety, nie sposób pominąć również kwestii negatywnych. Rosnące tempo życia, oddalenie od natury i degradacja środowiska naturalnego niekorzystnie wpływają na naszą kondycję i zdrowie.
Żyjąc szybko, nie zapominajmy o zdrowiu
Wysokoprzetworzona żywność jest tania, łatwo dostępna i szybka w przygotowaniu. Sektor chemiczny dostarcza szereg substancji poprawiających smak, wystarczy więc chwila, aby podać posiłek pozornie spełniający wszystkie nasze oczekiwania. Pozornie, ponieważ jakość surowców, a także sposób ich obróbki ma niewiele wspólnego z dostarczaniem do organizmu zdrowych i niezbędnych substancji. Jeżeli dodamy do tego fakt ciągłego narażenia na wpływ toksyn skupionych zarówno w przyjmowanym pożywieniu, jak i w całym naszym otoczeniu, to uzyskamy obraz malowany naprawdę czarnymi barwami.
Na szczęście z roku na rok rośnie świadomość konsumencka i coraz częściej przed zakupem produktu uważnie studiujemy jego etykietę. Zwracamy uwagę na skład, obecność niepożądanych dodatków, czasami, choć jednak wciąż zbyt rzadko, również na sposób produkcji.
W celu zrozumienia, jak bardzo jest to istotny problem, spróbujmy przyjrzeć się fundamentalnym zasadom działania komórek naszego organizmu. Błona osłaniająca każdą z nich jest zbudowana z białka, a także kilku rodzajów tłuszczów. Kluczową rolę w procesie prawidłowego dotleniania komórek odgrywają kwasy tłuszczowe ALA i LA. Działają niezwykle sprawnie, posiadają jednak dwie wady — szybko się zużywają, a nasz organizm nie ma umiejętności ich samodzielnego wytwarzania, co sprawa, że te niezbędne składniki muszą być dostarczane z zewnątrz.
Moc zamknięta w kropli oleju
Teoretycznie nie powinno być z tym problemu. Kwas linolowy, czyli LA obficie występuje w naszej diecie. Znajdziemy go między innymi w tłuszczach zwierzęcych, a także w oleju lnianym oraz słonecznikowym. Olej lniany to także bardzo bogate źródło kwasu a-linolenowego (ALA). Niestety, większość artykułów dostępnych na sklepowych półkach, to produkty, które podczas cyklu wytwarzania przechodzą przez proces rafinacji. Rafinacja pozwala wprawdzie na znaczne wydłużenie okresu przechowywania gotowego oleju, jednak jednocześnie zostaje on nie tylko pozbawiony wszystkich cennych właściwości, ale też dochodzi w nim do przemiany nienasyconych kwasów tłuszczowych w szkodliwe tłuszcze trans.
Właściwy efekt uzyskamy, korzystając z produktów, które spełniają kilka warunków. Olej przede wszystkim musi być świeży, tłoczony na zimno z ziaren o najwyższej jakości. Dobrze, jeśli jest też nieoczyszczony — dzięki temu zachowuje wszystkie wartościowe składniki. O tym, jak ważna jest to kwestia, przekonamy się, odwiedzając stronę internetową Olejarni Gaja. Pod adresem https://olejarnia-gaja.pl/oleje/ znajdziemy nie tylko olbrzymie kompendium wiedzy, ale też liczne porady dotyczące doboru olejów do konkretnych potrzeb, sposobu stosowania, a nawet przechowywania tych cennych produktów.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze