Sprawdź, na czym polega uzależnienie od internetu
DAMIESA • dawno temuW dzisiejszych czasach komputery towarzyszą nie tylko w pracy, ale także w domu. Godziny spędzane na grach, portalach społecznościowych, sklepach online czy po prostu „siedzeniu w sieci” w poszukiwaniu informacji sprawiają, że młodzi ludzie coraz częściej wpadają w sieć uzależnienia od internetu. Taka choroba cywilizacyjna może jednak mieć szereg negatywnych skutków.
Jak można wpaść w uzależnienie?
Bogate zasoby internetu powodują, że można w nim spędzić naprawdę długie godziny. Obieranie mejli, rozmowy na komunikatorze, zakupy, randki online, filmy, gry, muzyka czy ciekawe artykuły – wszystko to powoduje, że zasiadając przed komputerem można zatracić poczucie czasu. Anonimowość użytkownika sieci powoduje, że osoba zawierająca znajomości w sieci czuje się pewniej, niż gdyby randka miała odbyć się w realnym życiu. Wirtualna rzeczywistość i social media dominują więc jej zachowanie i stopniowo stają się czymś niezbędnym do życia. Złotym środkiem jest więc dawkowanie tego rodzaju rozrywki, postawienie sobie konkretnych celów, aby po wejściu do sieci nie spędzić tam więcej czasu, niż jest to potrzebne.
Jak rozpoznać uzależnienie?
Problem ten dotyczy zwłaszcza osób mieszkających w dużych miastach, które są samotne i w sieci poszukują nowych znajomości czy po prostu rozrywki. Taki sposób na relaks zapełnia więc pustkę z życiu i pozwala zapomnieć o kompleksach, a także uciec od problemów. Po pewnym czasie zaczyna się jednak silne uzależnienie. Wirtualne spotkania zaczynają zastępować przyjaciół czy rodzinę. Pojawia się wyobcowanie od realnego świata i izolacja społeczna. Osoba uzależniona unika nawet wypoczynku na świeżym powietrzu. Co więcej, odejście od komputera powoduje w niej silną frustrację, poczucie winy i świadomość zmarnowania czasu. Receptą jest więc powrót do aktywności w sieci i tak tworzy się błędne koło. Kiedy więc zaczyna ono przeszkadzać bliskim osobom i ma wpływ na życie osobiste czy pracę, należy niezwłocznie interweniować!
Skutki uzależnienia od internetu
Izolacja społeczna sprawia, że człowiek uzależniony od internetu częściej wybiera relaks przed monitorem niż pielęgnowanie życia rodzinnego. Nadmierne przesiadywanie przed komputerem jest takim samym uzależnieniem jak alkoholizm czy narkomania i może powodować podobne skutki. Brak dostępu do sieci sprawia, że osoba „odcięta” od komputera odczuwa dyskomfort, jest rozdrażniona, a nawet może stać się agresywna. Pojawiają się więc zaburzenia emocjonalne i zaciera kontakt z najbliższymi. Można więc zaobserwować podobne objawy jak w przypadku alkoholika, któremu odmówiono alkoholu lub narkomana "na głodzie”. Osobie uzależnionej jest bardzo trudno zerwać z nałogiem i często brakuje jej silnej woli. Warto też pamiętać o tym, że długie godziny spędzone przed monitorem z czasem powodują osłabienie wzroku, silne bóle głowy czy nawet nadmierne wysuszenie się skóry! Organizm z czasem więc daje o sobie znać silnym stanem wyczerpania i pogorszeniem się odporności. Z innych powikłań zdrowotnych można wymienić także problemy z koncentracją i pamięcią. Uzależnienie od komputera może prowadzić nawet do depresji!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze