Zdrowe oczy. Profilaktyka i pielęgnacja
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuNa kondycję naszych oczu ma wpływ wiele czynników. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że zła dieta, zanieczyszczenie środowiska, działanie słońca czy promieniowanie wytwarzane przez monitory przyczyniają się do pogorszenia stanu widzenia. Wraz z upływem lat widzimy niestety coraz gorzej. Aby jednak spowolnić tempo zachodzących zmian, warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce i pielęgnacji.
Słabnięcie wzroku jest związane z procesem starzenia się organizmu. Wolne rodniki niszczą elementy strukturalne oczu. Wyzwalają się one na skutek działania różnych czynników, takich jak toksyny środowiskowe, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie wydzielane przez ekrany telewizorów, monitory komputerowe, a także właśnie nieodpowiedni sposób odżywiania się. W trosce o zdrowie oczu należy w słoneczne dni (także śnieżną zimą, a zwłaszcza na stoku narciarskim) pamiętać o zakładaniu okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV. Bardzo ważne jest systematyczne spożywanie właściwych substancji odżywczych, które znaleźć można w warzywach, owocach, nabiale oraz produktach pełnoziarnistych.
Ogromny wpływ na stan widzenia ma luteina, do której zażywania specjaliści szczególnie zachęcają. Dzienna porcja to co najmniej 5 mg tej substancji. Profilaktycznie powinny ją przyjmować osoby znajdujące się w grupie ryzyka, czyli te, które pracują dużo przy komputerze i sztucznym oświetleniu oraz często przebywają na słońcu. O luteinie powinni pamiętać także palacze.
— Luteina zawarta w siatkówce oka stanowi swoisty filtr wolnych rodników i promieniowania, chroniąc narząd wzroku przed degradacją. – tłumaczy Barbara Niebisz-Nowak, doradca ds. farmaceutycznych Mediq. — Dostępne w aptekach suplementy diety zawierające luteinę są dodatkowo wzbogacone m.in. tauryną oraz przeciwutleniaczami takimi jak cynk i selen. Substancje te odpowiadają za wzmacnianie wzroku, mają działanie ochronne i pomagają w walce z wolnymi rodnikami. Ponadto tauryna odgrywa kluczową rolę w przekształcaniu witaminy A w retinol, niezbędny w procesie widzenia. – dodaje.
Zbawienny wpływ na nasz wzrok ma także beta-karoten będący naturalnym przeciwutleniaczem, obecny np. w borówce amerykańskiej. Jego rola polega na ochronie przed szkodliwym działaniem promieni UV.
— Jagody zawierają antocyjany poprawiające krążenie w gałce ocznej, co ma korzystny wpływ na wzrost jej dotlenienia. Dzięki temu wzrok szybciej dostosowuje się do zmiennych warunków oświetlenia, a co za tym idzie poprawia się zdolność widzenia po zmierzchu. - wyjaśnia ekspert Mediq.
Nie wolno rezygnować z właściwych działań profilaktycznych, które chronią nasz wzrok. Aby zapobiegać podrażnieniom i uczuciu suchości, można użyć kropli nawilżających, które pomagają w przypadku dostania się do oka różnych zanieczyszczeń. Efekt przekrwionych oczu powstały na skutek alergii czy czynników zewnętrznych można zlikwidować za pomocą środków obkurczających włosowate naczynia krwionośne. Eliminują one także nieprzyjemne pieczenie, swędzenie oraz zmniejszają uciążliwe łzawienie. W przypadku podrażnienia spojówek i powiek ulgę mogą przynieść składniki roślinne mające działanie przeciwzapalne. Należą do nich świetlik lekarski, nagietek czy starzec popielaty oraz minerały np. węglan magnezu, krzemionka czy fluorek wapnia.
Źródło: informacja prasowa Monika Lampert
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze